Niedziela, 25 sierpnia 2019. Imieniny Belii, Ludwika, LuizyJak pomóc bezdomnym przetrwać zimę?2013-11-06 19:30:00 (ost. akt: 2013-11-06 19:03:40)


Bezpłatne posiłki wydawane są w Caritas Diecezji Elbląskiej przy ul. Zamkowej 17. Zbigniew Dejewski jest tam wolontariuszem od kilku latBezpłatne posiłki wydawane są w Caritas Diecezji Elbląskiej przy ul. Zamkowej 17. Zbigniew Dejewski jest tam wolontariuszem od kilku lat

Autor zdjęcia: Ryszard Biel— Dzisiaj to jest mój pierwszy posiłek i prawdopodobnie jedyny. Poczekam jeszcze godzinę do 13.30, aż skończą wydawać zupę. Jeżeli ktoś nie przyjdzie, to ja za niego zjem — mówi 60-letni Józef, bezdomny od około dziesięciu lat korzystający z bezpłatnych posiłków wydawanych przez elbląski Caritas. 

Jesień i zima to czas szczególnie trudny dla bezdomnych. Jednak mogą oni skorzystać z noclegowni, bezpłatnych gorących posiłków, a także porad psychologicznych.


Od drugiego listopada wydawane są bezdomnym bezpłatne gorące posiłki w Caritas Diecezji Elbląskiej przy ul. Zamkowej 17. Jadłodajnia czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 11.30 do 13.30, a w sobotę od 11.30 do 13. W sobotę bezdomni otrzymują suchy prowiant na niedzielę. Aby skorzystać z tej formy pomocy, trzeba mieć skierowanie z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej mieszczącego się przy ul. Winnej 9.
— Około 50 osób przychodzi już na obiady, a możemy przyjąć 130 — mówi Elżbieta Szechlicka, pracownik biura Caritas Diecezji Elbląskiej. Bezpłatne obiady będą wydawane do końca marca przyszłego roku.
Mężczyźni nie nie mający dachu nad głową mogą skorzystać z Domu dla Bezdomnych przy ul. Nowodworskiej 49, który jest czynny codziennie przez całą dobę. Otrzymają tam miejsce do spania, gorące posiłki, odzież, bieliznę osobistą. Mogą wziąć prysznic. Mogą skorzystać także z porad psychologicznych. 
Bezdomni mężczyźni znajdą też nocleg w Pogotowiu Socjalnym przy ul. Królewieckiej 102, które jest czynne codziennie. Osoby trzeźwe mogą przebywać tam od godz. 18 do godz. 7 następnego dnia. Natomiast osoby nietrzeźwe, mające we krwi do 1 promila alkoholu, od godz. 20 do godz. 7. Bezdomni objęci są opieką lekarską. Mogą wziąć prysznic i skorzystać z pralni. Pogotowie dysponuje 24 miejscami. Jeżeli zajdzie taka potrzeba mogą być rozkładane dodatkowe materace.

Ośrodek Wsparcia i Interwencji Kryzysowej — Dom dla Matek z Małoletnimi Dziećmi i Kobiet w Ciąży funkcjonuje przy ul. Nowodworskiej 49, codziennie przez całą dobę. Osoby potrzebujące pomocy mogą znaleźć tam schronienie, wyżywienie, porady psychologiczne. 
Z kolei Polski Czerwony Krzyż działający przy pl. Słowiańskim 13 - 14 czynny jest od poniedziałku do piątku w godzinach od 8 do 14. Wydawana jest tam bezpłatnie odzież używana, obuwie, pościel, koce.

— Nie trzeba mieć skierowania z MOPS, by otrzymać potrzebne rzeczy — mówi Ewa Mikołajewska, kierownik biura oddziału Rejonowego PCK w Elblągu. — Trzeba mieć natomiast dowód tożsamości, ale jeżeli ktoś go nie ma, też wydamy potrzebne mu rzeczy. Nie trzeba być bezdomnym, żeby otrzymać od nas pomoc rzeczową. kr
Infolinia dla bezdomnych
: Wojewódzkie Centrum Zarządzania Kryzysowego w Olsztynie uruchomiło bezpłatną, całodobową infolinię dla osób bezdomnych. Dzwoniąc od nr 800 165 320 można uzyskać informacje na temat miejsc noclegowych, jadłodajni oraz punktów udzielania pomocy rzeczowej, finansowej, prawnej i medycznej na terenie całego województwa warmińsko-mazurskiego.

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. mila #1238463 | 82.177.*.* 6 lis 2013 22:31

  Spotkałam w Elblągu bezdomne kobiety.które nie mają gdzie pójść,Los bezdomnych kobiet jest straszniejszy,bo nawet caritas o nich nie pamięta,a poza tym ciekawe.że inni w niedzielę jedzą najlepsze posiłki a biednym suchy posiłek ma wystarczyć. Jakoś z tą pomocą nie jest tak do końca najlepiej.Jeszcze raz upominam się o bezdomne i najbardziej biedne kobiety.bo one są zdane na łaskę i niełaskę bezdomnych albo innych mężczyzn

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. logika #1238409 | 78.8.*.* 6 lis 2013 21:23

  Ciekawe skąd bezdomny weźmie pieniądze by zadzwonic i internet by wiedziec o numerze telefonu infolinii?

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Jak pomóc bezdomnym przetrwać zimę?

 #1238336 | 81.190.*.* 6 lis 2013 20:14

  weźcie się do pracy a nie tylko liczycie że wam ktoś całe życie będzie pomagał !!!

  ! - + odpowiedz na ten komentarz