Poniedziałek, 27 stycznia 2020. Imieniny Anieli, Juliana, Przemysława

Bezpłatne badania w centrum diabetologii

2013-11-12 11:12:41 (ost. akt: 2013-11-12 11:17:50)

Autor zdjęcia: arch. organizatorów

Z okazji Światowego Dnia Walki z Cukrzycą 16 listopada mieszkańcy Elbląga i okolic będą mogli zbadać poziom cukru we krwi, poziom hemoglobiny i ciśnienia.

Białą sobotę organizuje Elbląskie Centrum Diabetologii przy ul. Królewieckiej 146, znajdujące się na I piętrze Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego.

Światowy Dzień Walki z Cukrzycą obchodzony jest w rocznicę urodzin odkrywcy insuliny, Fredericka Bantinga, uhonorowanego w 1922 roku Nagrodą Nobla.
Cukrzyca wcześnie wykryta pozwala uniknąć powikłań. Ważne, by wcześnie ją wykryć, bowiem długo utrzymujący się podwyższony poziom cukru we krwi uszkadza wiele narządów w naszym organizmie. Duża ilość glukozy, która krąży we krwi, uszkadza naczynia krwionośne: w oczach, nerkach, mózgu, sercu, kończynach dolnych. Jeśli chory nie jest właściwie leczony, rozwijają się powikłania cukrzycowe.

Liczba chorych na cukrzycę stale rośnie, zwiększa się bowiem liczba osób
otyłych. A u osób otyłych insulina, która obniża poziom glukozy we krwi, działa gorzej. Specjaliści ostrzegają, że nieleczona cukrzyca prowadzi do groźnych powikłań, które zaburzają funkcjonowanie nerek, serca i układu nerwowego.

Badanie powinien wykonać każdy, kto odczuwa zwiększone pragnienie i wydalanie moczu, łatwo się męczy, ma nadwagę, zaburzenia wzroku - to najczęstsze objawy cukrzycy.

Organizatorzy akcji zapraszają na badania również osoby już chore na cukrzycę. Będą się one mogły poddać badaniom HbA1c, którego wynik jest miernikiem prawidłowego wyrównania cukrzycy.

Na badania można się zgłaszać w sobotę 16 listopada, w godzinach od 9-14 (budynek Wojewódzkiego Szpital Zespolonego, piętro I, gabinety nr 1030 - 1033).

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB