Niedziela, 25 sierpnia 2019. Imieniny Belii, Ludwika, Luizy

Prezenty pod choinkę - podatki i opłaty za wodę nie wzrosną

2013-11-13 12:34:18 (ost. akt: 2013-11-13 12:44:35)
Obecnie mieszkańcy płacą 4,05 zł za każdy metr sześcienny pobranej wody

Obecnie mieszkańcy płacą 4,05 zł za każdy metr sześcienny pobranej wody

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

Dobra wiadomość dla prawie wszystkich płatników podatku od nieruchomości: najprawdopodobniej opłaty z tego tytułu w przyszłym roku nie wzrosną. W czwartek mają zadecydować o tym radni. Jedynie Elbląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji będzie musiało zapłacić miastu o pół miliona złotych więcej. Ale nie wpłynie to na cenę wody: podwyżki w tym zakresie też ma nie być.

Wczoraj radni z Komisji Gospodarczej opiniowali m.in. projekty uchwał "w sprawie stawek podatku od nieruchomości" i w "sprawie przedłużenia czasu obowiązywania taryf dla zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków". Oba tematy okazały się ściśle ze sobą związane.

Jeżeli radni przyjmą zaaprobują propozycję prezydenta, w przyszłym roku stawki podatku od nieruchomości nie wzrosną. Z jednym wyjątkiem. Elbląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji będzie musiało zapłacić nie 0,1, a 0,5 proc. (przy dopuszczalnej stawce 2 proc.) od wartości budowli wykorzystywanych do zbiorowego zaopatrzenia mieszkańców w wodę.
Co wzrost podatku oznacza dla firmy w wymiarze finansowym? Do tej pory przedsiębiorstwo płaciło podatek w wysokości 126 tys. zł rocznie, teraz zapłaci 628 tys. zł. To będzie wzrost o ponad pół miliona zł. Wzbudziło to wątpliwości niektórych radnych z komisji.
— Sprzedaż wody spada, jej cena ma pozostać na niezmienionym poziomie, podatek od nieruchomości wzrośnie: pracownicy zaczynają się obawiać o przyszłość firmy — zauważyła Jolanta Lisewska.
Rozalia Grynis, zastępca skarbnika miasta uspokoiła radną.
— Z analiz wynika, że EPWiK, pomimo podwyżki podatku, i tak wygeneruje na koniec przyszłego roku zysk. Nie wiadomo tylko, w jakiej wysokości — podkreśliła pani skarbnik.

— Ja jednak mam mieszane uczucia w tym względzie — przyznał Sławomir Malinowski, wiceprzewodniczący Rady Miejskiej. — Musimy przecież dbać o spółki komunalne...
Janusz Nowak, przewodniczący rady przypomniał, że to przecież sama firma złożyła wniosek o przedłużenie obowiązywania obecnych taryf na przyszły rok. Taki "prezent" dla elblążan jest możliwy m.in. dlatego, że zmniejszają się obciążenia EPWiK wynikające ze spłaty kredytów, zaciągniętych na niedawną inwestycję związaną z poprawą jakości wody pitnej w mieście.
— Czy nie lepiej byłoby podwyższać cenę wody małymi kroczkami, niż za jakiś czas być zmuszonym do jednorazowej wysokiej podwyżki? — zastanawiał się Sławomir Malinowski.
— Polityka niepodnoszenia ceny wody ma krótkie nóżki — zgodził się z nim Janusz Nowak.
Obecnie mieszkańcy płacą 4,05 zł za każdy metr sześcienny pobranej wody i 3,73 zł za odprowadzenie takiej samej ilości ścieków. gog

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB