Niedziela, 5 lipca 2020. Imieniny Antoniego, Bartłomieja, Karoliny

Sprawdź bezpłatnie, czy jesteś chory na cukrzycę

2013-11-14 08:05:00 (ost. akt: 2013-11-13 21:19:23)
Wiele osób może jeszcze nie wiedzieć, że już na cukrzycę choruje. Dlatego warto się badać

Wiele osób może jeszcze nie wiedzieć, że już na cukrzycę choruje. Dlatego warto się badać

Autor zdjęcia: archiwum ECD

W kartotekach Elbląskiego Centrum Diabetologii widnieje prawie 5 tysięcy nazwisk. Szacuje się, że nawet drugie tyle osób może jeszcze nie wiedzieć, że już na cukrzycę choruje.

Cukrzyca to podstępna choroba, która przez wiele lat może nie dawać żadnych niepokojących objawów. Stąd wiele osób po prostu nie wie, że już na nią choruje. Właśnie z myślą o nich, raz do roku z okazji Światowego Dnia Walki z Cukrzycą, Elbląskie Centrum Diabetologii zaprasza na bezpłatne badania poziomu cukru we krwi. Kolejne odbędą się już w sobotę.
W kartotekach ECD widnieje prawie 5 tysięcy nazwisk. Szacuje się, że nawet drugie tyle osób może jeszcze nie wiedzieć, że już na cukrzycę choruje. Specjaliści ostrzegają, że nieleczona cukrzyca prowadzi do groźnych powikłań, które zaburzają funkcjonowanie nerek, serca i układu nerwowego.

Dlatego każdy, uważający się za zdrowego człowiek powinien przynajmniej raz do roku wykonać badanie poziomu cukru we krwi. Wręcz muszą to robić osoby z tzw. grupy podwyższonego ryzyka. Należą do nich m.in.: ludzie ze znaczną nadwagą i kobiety, które wielokrotnie rodziły. Czynnikiem ryzyka jest też występowanie cukrzycy w rodzinie.
— Cukrzyca wcześnie wykryta pozwala uniknąć powikłań — podkreśla Barbara Cylkowska, dyrektor Elbląskiego Centrum Diabetologii. — Długo utrzymujący się podwyższony poziom cukru niekorzystnie wpływa na wiele narządów. Duża ilość krążącej we krwi glukozy uszkadza naczynia krwionośne: w oczach, nerkach, mózgu, sercu, kończynach dolnych.
Pierwszymi sygnałami ostrzegającymi o atakującej już organizm chorobie mogą być np.: wzmożone pragnienie, częstsze oddawanie moczu, zmęczenie odczuwane nawet po niewielkim wysiłku, zaburzenia wzroku i ogólnie złe samopoczucie. Pacjenci, którzy zauważyli u siebie takie objawy powinni niezwłocznie zbadać poziom cukru we krwi.

Taką okazję mieszkańcy Elbląga i okolic będą mieli już 16 listopada. Tego dnia pacjenci będą również mogli zbadać poziom hemoglobiny i ciśnienia.
— Zapraszamy też osoby już chore na cukrzycę — zachęca Barbara Cylkowska.
Biała sobota w Elbląskim Centrum Diabetologii organizowana jest już po raz piętnasty. — Za każdym razem zgłasza się do nas od 300 do nawet 500 osób. I dopóki nasza społeczna akcja będzie cieszyła się tak wielkim zainteresowaniem, na pewno z niej nie zrezygnujemy. Tym bardziej, że nie było jeszcze roku, w którym nie wykrylibyśmy "świeżych" przypadków cukrzycy — mówi Barbara Cylkowska.

Badania prowadzone będą w ECD przy ul. Królewieckiej 146 (budynek szpitala wojewódzkiego, I piętro, gabinety 1030 - 1033) w godzinach od 9 do 14. gog

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB