środa, 12 sierpnia 2020. Imieniny Hilarii, Juliana, Lecha

Nowy basen, Straż Miejska, Karta Dużej Rodziny. Obradowali radni

2013-11-14 18:06:25 (ost. akt: 2013-11-14 19:50:17)
To była najdłuższa sesja w tej kadencji Rady Miejskiej

To była najdłuższa sesja w tej kadencji Rady Miejskiej

Autor zdjęcia: Michał Skroboszewski

Budowa Centrum Rekreacji Wodnej przy ul. Spacerowej, stworzenie Karty Dużej Rodziny, likwidacja Straży Miejskiej - między innymi tymi tematami zajmowali się elbląscy radni podczas czwartkowej sesji. Trzeba przyznać, że to były rekordowe obrady radnych, bo trwające przez niemal cały dzień.

Budowa Centrum Rekreacji Wodnej na terenie kąpieliska przy ul. Spacerowej w najbliższych latach ma być jedną z najpoważniejszych nowych inwestycji w Elblągu. W obiekcie mają znaleźć się cztery baseny (sportowy 25-metrowy, do nauki pływania oraz dwa rekreacyjne, w tym jeden dla dzieci). Jego budowa ma kosztować 25 mln zł. Władze Elbląga liczą, że uda im się na ten cel zdobyć 16,4 mln zł z kasy Unii Europejskiej. Dlatego wystartowały w konkursie na dofinansowanie ogłoszonym przez Urząd Marszałkowski w Olsztynie. Odpowiedni wniosek został złożony pod koniec października.
— Wierzę, że projekt budowy Centrum Rekreacji Wodnej jest najlepszy spośród sześciu zgłoszonych na ten konkurs. Jest doskonały i liczę, że spodoba się komisji konkursowej. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w połowie grudnia — mówił do radnych prezydent Elbląga Jerzy Wilk.

Swoimi uwagami na temat tej inwestycji podczas sesji podzielił się m.in. radny Ryszard Klim (Sojusz Lewicy Demokratycznej).
— Projekt Centrum Rekreacji Wodnej mi się podoba — zastrzegł, ale nie krył, że ma wątpliwości. Jego zdaniem władze miasta tak strategiczną decyzję powinny skonsultować nie tylko z radnymi, ale również z mieszkańcami. Uważa, że w pierwszej kolejności powinien zostać wyremontowany basen odkryty.
— Na bazie odkrytego basenu oraz wspaniałego, rozległego terenu dookoła mogłoby powstać centrum rekreacji rodzinnej. Basen kryty mógłby zaś stanowić przyszłościowe uzupełnienie — przekonywał.
Nie krył także swoich obaw związanych z kosztami utrzymania nowego obiektu.
— Szacuje się, że basen kryty to 1 mln zł rocznie. Szacunki rzadko się sprawdzają, my na przykładzie miejskich inwestycji już się o tym przekonaliśmy. Gdzie są stosowane opinie, analizy, kalkulacje... — pytał.

Radni wyrazili zgodę na wystąpienie do komendanta wojewódzkiego policji w Olsztynie o opinię w sprawie likwidacji Straży Miejskiej w Elblągu. Zgodności w tej sprawie jednak nie było - 12 radnych głosowało za, 11 było przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu. Miasto musi wystąpić o taką opinię, by radni mogli podjąć ostateczną decyzję co do rozwiązania tej służby. A to zapowiadał w kampanii wyborczej Jerzy Wilk.

— Taka opinia powinna być zasięgnięta. Dzięki temu będziemy wiedzieli, jak jesteśmy, jako Straż Miejska, postrzegani przez komendanta wojewódzkiego policji w Olsztynie — mówi Jan Korzeniowski, komendant SM w Elblągu.
Korzeniowski przypomina, że Straż Miejska działa w Elblągu od 1997 r.

Radni przegłosowali uchwałę w sprawie stworzenia Karty Dużej Rodziny. Dzięki niej elbląskie rodziny posiadające troje i więcej dzieci będą mogły liczyć na ulgi m.in. w przejazdach komunikacją miejską, opłatach za żłobki i przedszkola, za wypoczynek letni i zimowy organizowany przez szkoły oraz na wstęp na imprezy organizowane przez miejskie instytucje. Karta zacznie obowiązywać od 1 lutego 2014 r. AKT

• Na początku sesji przez blisko trzy godziny radni składali interpelacje. Te dotyczyły w dużej mierze ulic - wymagających remontu i tych na których, jak twierdzą radni, dochodzi często do łamania prawa - dlatego np. apelowali o zamontowanie spowalniaczy. Gdzie? Więcej o tym wkrótce w Dzienniku Elbląskim.

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB