Czwartek, 17 października 2019. Imieniny Antonii, Ignacego, Wiktora

Napisali do nas. Elblążanka na międzynarodowym festiwalu

2013-11-29 20:25:08 (ost. akt: 2013-11-29 15:52:30)
Barbara Suchodolska

Barbara Suchodolska

Autor zdjęcia: Archiwum LC Truso Elbląg

Elblążanka zakwalifikowała się do finału I Światowego Festiwalu Piosenki dla Niewidomych „Dar z serca”. W Krakowie, 18 i 19 listopada odbywały się zmagania festiwalowe, a 20 listopada, koncert galowy z udziałem 28 piosenkarzy z 10 krajów: Islandii, Szwecji, Rosji, USA, Litwy, Ukrainy, Włoch, Węgier, Rumunii i Polski. Wśród nich była, reprezentantka Lions Club Elbląg Truso - Barbara Suchodolska.

Inicjatywa zorganizowania festiwalu pojawiła się w krakowskich klubach Lions. Festiwal miał służyć promocji utalentowanych wokalnie osób niewidomych i niedowidzących. Projektem udało się zainteresować wiele klubów na kilku kontynentach. Uczestniczyło około 100 osób z zagranicy. Występy obejrzało prawie 1000 osób.

Kluby Lions na całym świecie, od lat, zgodnie z zasadą „We serve” organizują różne przedsięwzięcia skierowane także do osób ze schorzeniami narządu wzroku. Wystarczy wymienić badania ostrości wzroku, zakup okularów, szczepienia przeciwko jaglicy i inne. W Polsce realizowany jest projekt „ Powiększalnik w każdej szkole”, warsztaty i konkursy dla dzieci niewidomych w przedszkolach i szkołach.

Prace przygotowawcze do festiwalu trwały ponad rok. Jednym z warunków regulaminu konkursu było przygotowanie nie wykonywanej dotychczas piosenki i nagranie utworu na DVD.
Mogłyśmy sprostać tym warunkom dzięki bezinteresownej pomocy i zaangażowaniu elbląskich Przyjaciół i Sympatyków. Kompozytor i reżyser wielu przedstawień, instruktor Młodzieżowego Domu Kultury w Elblągu Wojciech Karpiński zadbał o przygotowanie wokalne naszej reprezentantki i nagrał konkursową płytę. Łukasz Gesek, uczestnik telewizyjnej „Bitwy na głosy” napisał i skomponował specjalnie na tę okazję, piosenkę o znamiennym tytule „Jak ptak”.

Udział w festiwalu dla naszej uczestniczki był niezapomnianym, wyjątkowym przeżyciem pełnym pozytywnych emocji i wiary w siłę ludzkich możliwości. Jej wyjazd i pobyt w Krakowie stał się realny dzięki naszej koleżance klubowej Barbarze Płyszewskiej, która nie szczędziła czasu i energii podczas przygotowań do występu i podróży.
Serdecznie Wszystkim dziękujemy. Za dwa lata odbędzie się II Festiwal Piosenki dla Niewidomych. Zachęcamy do wzięcia udziału w tej rywalizacji.

Dorota Wcisła
Prezydent LC Elbląg Truso

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB