Czwartek, 27 lutego 2020. Imieniny Gagrieli, Liwii, Leonarda

Racjonowanie wody nareszcie się skończyło

2013-11-30 16:00:00 (ost. akt: 2013-11-29 17:05:16)

Autor zdjęcia: Cała gmina odczuła akutki awarii na ujęciu w Rachowie

Mieszkańcy gminy Markusy odetchnęli z ulgą. Prawie po dwóch miesiącach prawie suchych kranów, znowu mogą się cieszyć z wody płynącej pod pełnym ciśnieniem. Sprawcą wodnych kłopotów był pęknięty filtr na ujęciu w Rachowie. Dzisiaj to ujęcie jest już wyłączone z eksploatacji.

Widmo suchych kranów przez kilka tygodni straszyło prawie wszystkich mieszkańców gminy. 

— Pękł filtr na ujęciu w Rachowie. Cała studnia została zapiaszczona. Woda nie nadawała się do użytku. Sytuacja była naprawdę niewesoła: cała gmina uzależniona została od ujęcia w Żurawcu — wspomina dramatyczne chwile Wacław Wielesik, wójt Markus.


Woda musiała być w pewien sposób racjonowana. Ze specjalnych komunikatów mieszkańcy dowiedzieli się, że woda o właściwym ciśnieniu będzie płynęła z ich kranów tylko w godzinach od 5 do 9 rano i od 16 do 20 po południu i wieczorem.

— Musieliśmy "oszczędzać" ujęcie w Żurawcu — przyznaje wójt. Strach pomyśleć, co by się stało, gdyby i ono zawiodło.Mieszkańcy przez kilka tygodni nie mieli łatwego życia. 

— Musiałem wstawać o drugiej w nocy, żeby porządnie umyć dojarki — mówi jeden z hodowców bydła w gminie. — Nie mogłem tego robić, gdy z kranu tylko kapało. Woda wprawdzie była dowożona do wsi, ale nie było mowy o napojeniu nią kilkudziesięciu krów. To był prawdziwy koszmar...

Zapiaszczone ujęcie w Rachowie od razu zostało wyłączone z użytku. — Najgorzej mieli mieszkańcy z najwyżej położonych miejscowości. Czyli ze Stankowa i Starego Dolna — nie ukrywa wójt. — Zdarzało się, że woda tam wcale nie dopływała. Musieliśmy ją dowozić beczkowozami.Wraz z uruchomieniem drugiej pompy w Żurawcu, kłopoty z ciśnieniem wody się skończyły.— Na przyszłość musimy być lepiej zabezpieczeni przez tego typu awariami — podkreśla Wacław Wielesik. — Dlatego już powstaje nowe ujęcie wody w Kępniewie. Docelowo będzie ono mogło zaopatrywać przynajmniej połowę gminy. 
Ta inwestycja już od jakiegoś czasu była zapisana w placach gminy.

— Awaria w Rachowie przyspieszyła jej realizację — przyznaje wójt.

Do wykonania pozostanie jeszcze jedna wodna inwestycja: podłączenie Stalewa do wodociągu gminnego. Ta wieś jest jedyną miejscowością w gminie, która wciąż zdana jest na wodociąg lokalny.
Grażyna Gosk

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Stalewo #1259865 | 83.25.*.* 2 gru 2013 20:32

    A po co Stalewo podłączać gdzie indziej ??? Mamy swoją hydrofornie i woda zawsze jest i nie ma z nią kłopotu .

    ! - + odpowiedz na ten komentarz