Czwartek, 17 października 2019. Imieniny Antonii, Ignacego, Wiktora

Ksawery w natarciu. Powalone drzewa, konary, silny wiatr

2013-12-06 09:02:52 (ost. akt: 2013-12-06 09:43:25)

Autor zdjęcia: Michał Skroboszewski

Dziesięć razy elbląscy strażacy wyjeżdżali w nocy z czwartku na piątek do powalonych na drogi konarów i drzew. Na razie nie ma zagrożenia powodzią od strony rzeki Elbląg.

Zbliżający się do Polski orkan Ksawer już w czwartek postawił na nogi służby bezpieczeństwa w Elblągu, powiecie i poszczególnych gminach. Te przygotowane są nie tylko na walkę ze skutki z porywistym wiatrem, ale wzrostem poziomów wód okolicznych rzek, które ten najprawdopodobniej spowoduje.


W nocy z czwartku na piątek elbląscy strażacy 10-krotnie wyjeżdżali do powalonych przez wiatr drzew i konarów. Interweniowali m.in. na ul. Malborskiej w Elblągu, gdzie drzewo zatarasowało drogę.

Szacuje się, że na terenie podległym oddziałowi Energi w Elblągu bez prądu pozostaje 1,1 tys. gospodarstw. Jego dostawy mają być przywrócone jeszcze dzisiaj.

Nie ma, przynajmniej na razie, żadnego zagrożenia dla miasta ze strony rzeki Elbląg. — O godzinie 6 poziom rzeki wynosił 483 cm (stan ostrzegawczy to 590 cm - red) — dowiedzieliśmy się w Miejskim Centrum Zarządzania Kryzysowego.

— Nie ma na razie cofki. Prognozy pogody mówią jednak o tym, że kierunek wiatru ma się zmienić w piątek po południu na północno-zachodni, co może skutkować zwiększenie poziomu wody w rzece Elbląg — mówi st. kpt. Przemysław Siagło, rzecznik prasowy Komendy Miejskiej PSP w Elblągu.

W nocy z czwartku na piątek zwiększono stany osobowe w komendzie, do służby ściągnięto dodatkowych 40 strażaków, którzy mają być przygotowani do walki z ewentualną powodzią.

Bez problemów kursują autobusy elbląskiego PKS, chociaż kierowcy meldują o nieciekawych warunkach na krajowej siódemce na odcinku od Elbląga do Gdańska.
— Jest ślisko i droga się przez to korkuje — powiedział nam dyspozytor PKS. — Nasz autobus relacji Gdynia-Warszawa, który z Elbląga wyjeżdża o godz. 9.30, będzie miał około 10-15 minut opóźnienia.

Zdaniem synoptyków załamanie pogody najbardziej odczuwalne, również w Elblągu i okolicach, będzie dzisiaj. Porywy wiatru dochodzące do 120 kilometrów na godzinę, mogą spowodować podniesienie się stanu wód.

Początkowo wiatr będzie wiał w kierunku południowym i południowo-zachodnim. Jednak w piątek wraz ze zmianą kierunku na północny i północno-zachodni, zmieni się i sytuacja się na naszym terenie. Spodziewamy się tzw. cofki. Jeśli do tego dojdzie największe uderzenie wody przyjmie Wyspa Nowakowska.
Jak przekonuje inspektor stan wałów przeciwpowodziowych w powiecie w większości jest dobry.


Ostrzeżenia przed załamaniem pogody trafiły również do elbląskich szkół i przedszkoli.
AKT, naj

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. rybakk #1264435 | 78.8.*.* 7 gru 2013 12:47

    Byłem teraz na Bulwarze. Woda sięga do połowy schodków i dość ostro płynie w stronę Drużna. W takim tempie do wieczora możę dojść do poziomu ulicy.

    ! - + odpowiedz na ten komentarz