środa, 29 stycznia 2020. Imieniny Franciszka, Konstancji, Salomei

Kotłownia niszczy samochody i elewacje. "Nie mamy żadnych skarg"

2014-01-18 14:00:00 (ost. akt: 2014-01-18 15:16:11)
Na samochodach osadza się pył

Na samochodach osadza się pył

Autor zdjęcia: arch. mieszkańców Tolkmicka

Kotłownia przy ul. Świętojańskiej w Tolkmicku działa od blisko 20 lat. Ogrzewa dwa budynki mieszkalne i szkołę. Przez ten czas zmienił się sposób jej funkcjonowania. Zamiast palacza pojawiły się głośne maszyny. Obok węgla pojawiło się biopaliwo. Takie sąsiedztwo jest niezwykle uciążliwe.

— Hałas nasilający się wieczorem i w nocy, sadze z komina zanieczyszczające parapety, balkony a także samochody stojące przed blokiem - z takimi problemami borykamy się od lat — mówi Mirosław Rydzewski z Tolkmicka.

— Kotłownia może jest ekologiczna, ale nie jest przyjazna dla mieszkańców bloku i okolic — denerwują się lokatorzy.

W sprawie kotłowni wielokrotnie interweniowali w spółdzielni, uczestniczyli w spotkaniach z jej właścicielami i władzami miasta. Okazuje się jednak, że zarówno urzędnicy jak i administrator są bezsilni.

— Ta kotłownia jest zmorą naszych mieszkańców — przyznaje Michał Lango, prezes zarządu Spółdzielni Zatoka w Braniewie. — Hałas. Rozładunek opału w tym peletu, ziarna i innego sypkiego materiału powoduje zanieczyszczenie samochodów, okien, elewacji budynku i przyległego terenu. Dodatkowo, dym wydobywający się z komina na pewno nie ma nic wspólnego z ekologią.

Prezes, choć doskonale wie z czym się borykają mieszkańcy ul. Świętojańskiej, niewiele może zrobić, aby im ulżyć.
— Monity ustne, rozmowy, ponaglenia, spotkania mieszkańców z przedstawicielami firmy nie przynoszą oczekiwanego skutku. Obietnice, które w ich trakcie usłyszeliśmy pozostają bez pokrycia — przyznaje prezes Zatoki.

O problemach wiedzą również władze Tolkmicka.
— Rzeczywiście z tą kotłownią od lat jest problem. Jakiś czas temu została tam przeprowadzona modernizacja, żeby trochę wyciszyć pracę urządzeń. Niewiele to dało. Rozwiązaniem byłoby przeniesienie kotłowni na obrzeża miasta. Tego jednak nie da się zrobić z dnia na dzień. Mogę jednak zapewnić mieszkańców, że sprawę cały czas mamy na uwadze — przekonuje Andrzej Lemanowicz, burmistrz Tolkmicka.

Całą sytuacją zdziwiony jest sprawca zamieszania.
— Do spółki nie wpływały żadne skargi mieszkańców w sprawie uciążliwości związanych z eksploatacją kotłowni — informuje Żaneta Kołodziejska ze spółki Bio-Energia. — Zapewniam, że podejmujemy starania, aby eksploatacja kotłowni przebiegała prawidłowo, bez naruszania praw naszych sąsiadów i klientów. W minionych dniach odbyło się spotkanie z udziałem przedstawicieli spółki, mieszkańców i władz spółdzielni. Rozmowy przebiegały w atmosferze wzajemnego zrozumienia, co utwierdza nas w przekonaniu, iż wszelkie sprawy związane z funkcjonowaniem kotłowni rozstrzygane będą na drodze kompromisu i z korzyścią dla wszystkich stron.

Czy po latach starań mieszkańcom bloku uda się wywalczyć ciszę i czystość? Za jakiś czas przekonamy się o tym, czy to kolejne już spotkanie w sprawie uciążliwej kotłowni przyniosło rzeczywiste zmiany w jej funkcjonowaniu.
naj

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (13) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. polerk #2354825 | 188.146.*.* 19 paź 2017 22:41

  Elewacje jest bardzo łatwo zepsuć.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. gosc #1302361 | 31.61.*.* 21 sty 2014 13:00

  I nie ma ognia bez dymu.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. gosc #1302360 | 31.61.*.* 21 sty 2014 12:59

  Ogrzewa znacznie wiecej niz szkole i dwa budynki. Mirek jak nie wiesz o czym mowisz to nie gadaj

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. sasiad #1302183 | 31.61.*.* 21 sty 2014 09:26

  Noo ksiadz proboszcz bardziej kopci obok na plebani

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. mieszkaniec #1302180 | 31.61.*.* 21 sty 2014 09:25

  Jakie sadze,jaki dym? Kazdy z domkow w kolo tego bloku emituje duzooo wiecej dymu niz z tej kotlowni. nawet w duzy mroz leci lekki bialy dymek. A samochody raz okurzylo bo wial w ten dzien orkan. Gamonie wydaja spoldzielcza kase odgradzaja sie od reszty plotem zrobili wykopalisko z parkingu

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (13)