Poniedziałek, 23 września 2019. Imieniny Bogusława, Liwiusza, Tekli


Znajdą bombę, narkotyki i spacyfikują kiboli

2014-01-22 14:20:49 (ost. akt: 2014-01-22 15:20:33)
Cały dzisiejszy pokaz trwał kilkadziesiąt minut

Cały dzisiejszy pokaz trwał kilkadziesiąt minut

Autor zdjęcia: Ryszard BielBadania DNA, balistyka, traseologia czy daktyloskopia - "arsenał" metod, które służby mundurowe wykorzystują do walki z przestępczością, jest co raz większy. Są jednak sytuacje, w których policjanci nie poradzili sobie by bez zwykłego czworonoga. Udowodnili to w środę podczas specjalnego pokazu.

Scenariusz jak z filmu akcji. Bandyta napada na bank. Kradnie pieniądze. Bierze zakładnika i ucieka. Mundurowym udaje się ustalić jego kryjówkę. Jednak ujęcie przestępcy może okazać się trudne, bo to były komandos, specjalista od materiałów wybuchowych. W tym momencie do akcji wkraczają psy. 
Cały pokaz trwał kilkadziesiąt minut. Czworonożni funkcjonariusze sprawili się świetnie. Nie tylko ujęli bandytę, odnaleźli łup i zakładnika, ale również wytropili miejsce umieszczenia ładunków wybuchowych. Choć to były tylko ćwiczenia, zwierzęta udowodniły, że świetnie sobie radzą z wyzwaniami. Oprócz policji, w pokazie wzięli udział również funkcjonariusze - przewodnicy straży granicznej i żandarmerii.

Okazało się, że nie tylko psiaki, ale i ich partnerzy potrafią współpracować. Robią to zresztą od dłuższego już czasu uczestnicząc zarówno we wspólnych ćwiczeniach, jak i akcjach. 


— Obecnie w elbląskiej policji służy sześć psów. Większość patrolowo-tropiących, ale również takie, które wykrywają materiały wybuchowe. Straż i żandarmeria mają psy typowo tropiące. Wymiana doświadczeń i spostrzeżeń jest więc potrzebna i już przynosi efekty — zapewnia podinsp. Robert Muraszko, zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Elblągu. Uczestnicy pokazu nie mają wątpliwości, że choć współczesny policjant dysponuje coraz większą ilością środków pozwalających mu na skuteczną walkę z przestępczością to pomoc psów nadal jest niezbędna.


— Psy są w policji bardzo potrzebne — przekonuje Muraszko. — Biorą udział w wielu akcjach, między innymi w poszukiwaniu zaginionych osób. Wykorzystywane są również do szukania narkotyków czy materiałów wybuchowych. Chociażby w głośnych ostatnio przypadkach zgłoszeń o podłożeniu bomb w McDonaldzie i Neti. Do obu tych miejsc w pierwszej kolejności wchodził pirotechnik i pies. Świetnie się sprawdzają również przy zabezpieczaniu imprez masowych, przede wszystkim meczów. Nie ukrywajmy, jeśli dochodzi do zakłócenia porządku i bezpieczeństwa taki pies jest jak dziesięciu policjantów. Udział psa w patrolach sprawia, że sam policjant czuje się dużo bezpieczniejszy. To jest przyjaciel dla policjanta, ale także partner w pracy. Muszą się więc uzupełniać i wspierać.


Nic więc dziwnego, że elbląska policja chce w tym roku pozyskać kolejnych dwóch czworonożnych funkcjonariuszy.
naj

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Kat #1303819 | 83.25.*.* 22 sty 2014 23:44

  A może by tak spacyfikowac tych polityków cwaniaczków i złodzieji.Poczawszy od góry a skąnczywszy na dołach?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Lirek #1303572 | 89.69.*.* 22 sty 2014 19:18

  Szacunek dla psiaków! http://olsztynpraca.com.pl/

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. aaa #1303463 | 178.235.*.* 22 sty 2014 17:29

  spacyfikować kiboli? głowę sobie spacyfikujcie. Co to za tytuł.

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. szacun #1303435 | 81.190.*.* 22 sty 2014 16:55

   bez kszty ironii

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz