Piątek, 10 lipca 2020. Imieniny Filipa, Sylwany, Witalisa

Pożegnanie Andrzeja Minkiewicza. Ukochał Elbląg i wiele mu dał

2014-03-06 16:24:29 (ost. akt: 2014-03-07 10:37:52)
Andrzej Minkiewicz spoczął na cmentarzu przy ul. Agrykola

Andrzej Minkiewicz spoczął na cmentarzu przy ul. Agrykola

Autor zdjęcia: Michał Skroboszewski

Rodzina, przyjaciele, władze miasta, radni, byli pracownicy Zamechu oraz przedstawiciele środowiska sportowego i koledzy po fachu pożegnali dzisiaj Andrzeja Minkiewicza, wieloletniego elbląskiego dziennikarza.

— Byłeś studnią wiedzy o Elblągu i elbląskim sporcie. Żegna Cię Elbląg, który tak ukochałeś i któremu tak wiele dałeś. Pan Bóg dał Ci wielkie, ale kruche serce, dlatego musimy pożegnać się przedwcześnie — mówił Juliusz Marek, właściciel Telewizji Elbląskiej.

— Wiedza, takt, elegancja, fachowość, rzetelność — tak wspominają Andrzeja Minkiewicza ci, którzy mieli okazję z nim pracować.


— W cichości i spokoju wykonywał swoją pracę, która była jego pasją. Każdy z nas ma za co mu dziękować. Zawsze fachowe, rzetelne relacje z zawodów sportowych, zawsze dobrze radził — wspominał ks. Paweł Guminiak, który pełni także funkcję prezesa Olimpii Elbląg. — Pamiętajmy o Nim nie tylko dzisiaj, ale także w naszych modlitwach. Każdy z nas przed panem Bogiem zda relację ze swojego życia, z tego, jakie było. Może właśnie to jest dobry moment, by podjąć decyzję, by naprawić w swoim życiu to, co nie jest dobre — mówił do zebranych.

Andrzej Minkiewicz
Andrzej Minkiewicz urodził się 29 października 1943 r. w Wilnie. Do Elbląga wraz z bliskim przybył w maju 1946 r. Przez wiele lat pracował w Zamechu. Z mediami, jako dziennikarz prasowy, radiowy i telewizyjny, związany był przez ponad 50 lat, współpracował także z naszą redakcją. Za zasługi dla miasta wielokrotnie odznaczany. Wczoraj rodzina odebrała odznaczenie za zasługi dla województwa warmińsko-mazurskiego, przyznane przez marszałka województwa Jacka Protasa.

Andrzej Minkiewicz zmarł w minioną niedzielę po ciężkiej chorobie. Spoczął na cmentarzu przy ul. Agrykola.
AKT
Ostatnie pożegnanie Andrzeja Minkiewicza
- Wiadomości sportowe przedstawi redaktor Andrzej Minkiewicz – tak z należnym szacunkiem zapowiadali Go na antenie telewizji młodsi koledzy. Nie oczekiwał tego szacunku, ale swoją osobowością, taktem i elegancją zasługiwał na niego, jak nikt inny.

Urodził się w Wilnie 29.10.1943 roku. Razem z rodzicami w 1946 roku przyjechał do Elbląga i odtąd Elbląg stał się drugim, a może i pierwszym rodzinnym miastem. Tu zdobył maturę i tu podjął pracę w Zamechu. Mógł studiować, bo celująco zdał egzamin na Politechnikę Gdańską, ale choroba ojca wpłynęła na zmianę planów – studia na Politechnice Warszawskiej skończył w trybie wieczorowym. Wszystko wskazywało na to, że karierę zawodową robić będzie jako inżynier metalurg. Ale jak zawsze zadecydował przypadek. Sprawozdanie z rocznego stażu tak spodobało się przełożonym, że nie tylko jego fragmenty opublikowali w prasie, ale jeszcze skłonili przyszłego inżyniera do rozwijania talentów dziennikarskich.

Dziennikarzem został w roku 1963, debiutując na łamach „Głosu Wybrzeża”. Później był „Głos Zamechu”, Radiowa Agencja Młodych, „Dziennik Bałtycki” i współpraca z prasą sportową: „Przeglądem Sportowym”, katowickim „Sportem” i krakowskim „Tempem” oraz wieloma pismami ilustrowanymi. Swoimi publikacjami zasilał też Wiadomości Elbląskie, prasę techniczną i branżową oraz liczne wydawnictwa Zamechu. W ostatnich 15 latach przez wiele lat współpracował z Radiem Olsztyn, gazetą „Tydzień w Elblągu” oraz Telewizją Elbląską. Był też samodzielnym redaktorem internetowego serwisu Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

Redaktor Andrzej Minkiewicz był skarbnicą wiedzy o Elblągu i elbląskim sporcie. Pieczołowicie zbierał i zachowywał ważne informacje, co owocowało później cennymi publikacjami. Andrzeju, Pan Bóg obdarzył Cię szczodrze – dał Ci talenty pięknego pisania i mówienia, dał głęboki, radiowy głos, dał też wielkie, ale niestety zbyt kruche serce. I z tego powodu przedwcześnie żegnamy Cię w wielkim żalu.

Żegnają Cię przyjaciele i koledzy po piórze – będziesz dla nas zawsze niedościgłym wzorem pracowitości, wiedzy, taktu i elegancji. Żegnają sportowcy wdzięczni za rzetelne i zaangażowane sprawozdania i pełne ekspresji opowieści - nawet o sporcie szkolnym. Żegna Cię Elbląg, który tak ukochałeś i któremu tyle dałeś – choćby impuls do odbudowy Starówki, liczne kluby sportowe, których byłeś współzałożycielem, czy rozwój ruchu olimpijskiego. Żegnamy Cię wszyscy tu zebrani. Dziękujemy Ci Andrzeju za to, że byłeś wśród nas, że uczyłeś nas szacunku do drugiego człowieka, miłości do żony i odpowiedzialności za rodzinę, poszanowania prawdy, pracowitości. Dziękujemy.
Spoczywaj w Pokoju.
Juliusz Marek, Telewizja Elbląska

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB