środa, 24 lipca 2019. Imieniny Kingi, Krystyna, Michaliny

W kwestii odpadów radni byli zgodni. Zapłacimy mniej za śmieci

2014-03-06 18:48:47 (ost. akt: 2014-03-06 17:47:49)

Autor zdjęcia: Michał Skroboszewski

Od kwietnia elblążanie zapłacą mniej za wywożone z ich posesji odpady. Nową wersję opłat, będącą kompromisem między propozycjami prezydenta i doraźnej "komisji śmieciowej" radni przyjęli jednogłośnie.

W czwartek (6 marca), po dwóch tygodniach przerwy, radni ponownie zajęli się tematami z sesji, rozpoczętej 20 lutego.

Dyskusji na temat poprawionych przez prezydenta projektów uchwał śmieciowych właściwie nie było. W ciągu dwóch tygodni członkowie doraźnej "komisji śmieciowej" dogadali się z prezydentem w sprawie nowych stawek. Są one kompromisem między obiema propozycjami: za śmieci niesegregowane elblążanie zapłacą zgodnie z wolą prezydenta, a za odpady selektywnie zbierane - zgodnie z dalej idącymi propozycjami radnych.
I tak osoby niesegregujące śmieci będą od 1 kwietnia płaciły o 50 gr mniej, czyli 14 zł od osoby, a elblążanie dbający o ekologię - o 2,50 zł mniej, czyli 8 zł.
Powyższe stawki dotyczą gospodarstw z co najwyżej czwórką domowników. Dla rodziny liczącej od 5 do 10 osób, stawka na śmieci niesegregowane wyniesie 8 zł od osoby, a za segregowane 5 zł. Największe rodziny (11 osób i więcej) za niesegregowane odpady zapłacą 1,50 zł (teraz jest 1,40 zł), a za selektywnie zebrane - 50 gr (teraz 1 zł).

Radni zdjęli też z elblążan obowiązek mycia i dezynfekowania pojemników oraz zadecydowali aż o trzykrotnym w miesiącu odbiorze z posesji odpadów wielkogabarytowych (według poprzedniej propozycji miało to być dwa razy).

Podczas kolejnej sesji radni zadecydują o wydłużeniu pracy komisji doraźnej do końca kadencji. Komisja chce m.in. znaleźć sposób na likwidację wszystkich dzikich wysypisk w mieście. W tym duchu wystąpił też Robert Turlej, który zaproponował utworzenie ekologicznego patroli straży miejskiej. Do jego zadań należałoby m.in. tropienie właścicieli "dzikich" śmieci i dyscyplinowanie właścicieli psów. gog

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. a co to #1342800 | 93.105.*.* 6 mar 2014 21:31

    utworzenie ekologicznego patroli straży miejskiej?

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz