Poniedziałek, 24 czerwca 2019. Imieniny Danuty, Jana, Janiny

Musimy jeszcze raz złożyć deklaracje śmieciowe

2014-03-12 07:10:00 (ost. akt: 2014-03-11 19:04:06)

Autor zdjęcia: Michał Skroboszewski

Bez względu na to, czy ktoś chce nadal segregować odpady, czy też nie, musi ponownie złożyć deklarację śmieciową. To konsekwencja obniżenia w mieście opłat za wywóz nieczystości z posesji. Druki deklaracji wraz z informacją o zmianach powinny dotrzeć do każdego właściciela nieruchomości w ostatnim tygodniu marca.

— Dopiero po złożeniu nowej deklaracji właściciel nieruchomości będzie mógł regulować opłatę za wywóz odpadów w wysokości wynikającej z niższych stawek — informuje Łukasz Mierzejewski z zespołu prasowego elbląskiego ratusza.
Przypominamy, że ten obowiązek ciąży na: właścicielach domków jednorodzinnych, zarządcach wspólnot lub prezesach spółdzielni mieszkaniowych w imieniu wszystkich lokatorów oraz na właścicielach nieruchomości niezamieszkanych, na których powstają odpady komunalne.

Zdanie można zmienić
Po ustaleniu przez radnych nowych stawek, niższych o 2,50 zł dla odpadów segregowanych i o 50 gr dla śmieci zmieszanych (dla gospodarstw do czterech osób) "stare" deklaracje straciły ważność. Nawet jeżeli "wytwórcy" odpadów nadal zamierzają je segregować, bądź też nie, muszą od nowa zadeklarować swoją wolę. Do tego zobowiązuje ich ustawodawca, nie bacząc na tony zużywanego przy tej okazji papieru i stratę czasu na wypełnianie, już raz przecież wypełnionych druków.
Poprzednio do elbląskiego ratusza wpłynęło prawie 8 tysięcy deklaracji.
— Tyle samo możemy się ich spodziewać teraz, po zmianie stawek — uważa Łukasz Mierzejewski.

Aż 90 proc. właścicieli domków oraz członków wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych zadeklarowało, że będzie prowadziło selektywną zbiórkę odpadów. Przy obiektach niezamieszkałych te proporcje podzieliły się pół na pół. Składając nową deklarację można swoje zdanie w kwestii segregowania odpadów, bądź nie, zmienić.

Od 1 kwietnia
Nowe stawki zaczną obowiązywać z początkiem kwietnia.
— Ale data płatności za ten miesiąc przypada dopiero 15 maja — przypomina Monika Borzdyńska, rzecznik prasowy elbląskiego ratusza. — Elblążanie będą więc mieli czas na złożenie nowych deklaracji.

Z deklaracjami do Urzędu Miejskiego będzie można zacząć przychodzić od 1 kwietnia (droga elektroniczna nie jest przewidziana).
— Aby usprawnić proces składania deklaracji, urząd planuje rozesłanie ich druków wraz z informacją o zmianach w systemie gospodarowania odpadami komunalnymi do każdego właściciela nieruchomości — zapowiada Łukasz Mierzejewski. — Deklaracje powinny dotrzeć do elblążan w ostatnim tygodniu marca.

Kto nie wywiąże się z tego obowiązku będzie przez urząd wezwany do złożenia deklaracji.
— W sytuacji, gdy wezwania okażą się nieskuteczne wysokość opłaty zostanie określona w drodze decyzji — informuje Łukasz Mierzejewski.
Grażyna Gosk

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Nic nie musimy! #1346971 | 46.77.*.* 12 mar 2014 10:30

    K...wa mać!Wy biurwy z UM z h...na rozumy sie pozamienialiscie czy co? Rwz podpisalismy dokumenty i iecej nie. Nastepnym dokimentem jaki pidpisze BeczynscyRR e wniosek do SKO o ukaranie finansowe biurw z ZBK i UM bo niema selektywnej zbiurki smieci w miewcie.

    Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz