środa, 5 sierpnia 2020. Imieniny Emila, Karoliny, Kary

Od dziś niższe rachunki za śmieci

2014-04-01 07:00:00 (ost. akt: 2014-03-31 20:38:39)
Obojętnie, czy ktoś chce nadal segregować odpady, czy też nie, musi ponownie wypełnić deklarację śmieciową

Obojętnie, czy ktoś chce nadal segregować odpady, czy też nie, musi ponownie wypełnić deklarację śmieciową

Autor zdjęcia: Michał Skroboszewski
Decyzją radnych, od dziś elblążanie będą płacili mniej za wywóz odpadów z ich posesji. Jednak dopiero po złożeniu nowej deklaracji śmieciowej właściciel nieruchomości będzie obciążany niższymi rachunkami.Po ustaleniu przez radnych nowych stawek, niższych o 2,50 zł dla odpadów segregowanych i o 50 gr dla śmieci zmieszanych (dla gospodarstw do czterech osób) "stare" deklaracje straciły ważność. Obojętnie, czy ktoś chce nadal segregować odpady, czy też nie, musi ponownie wypełnić deklarację śmieciową. Dopiero jej po złożeniu właściciel nieruchomości będzie mógł regulować opłatę za wywóz odpadów w wysokości wynikającej z niższych stawek.Przypominamy, że ten obowiązek ciąży na: właścicielach domków jednorodzinnych, zarządcach wspólnot lub prezesach spółdzielni mieszkaniowych w imieniu wszystkich lokatorów oraz na właścicielach nieruchomości niezamieszkanych, na których powstają odpady komunalne.
Poprzednio do elbląskiego ratusza wpłynęło prawie 8 tysięcy deklaracji. Teraz urzędnicy spodziewają się podobnej ich liczby.


— Nowe deklaracje można składać już od dziś — informuje Monika Borzdyńska, rzecznik prasowy elbląskiego ratusza. 
Będą one przyjmowane w Biurze Obsługi Interesantów (bez weryfikacji) lub w referacie podatków i opłat, w pokoju nr 112 (z weryfikacją). Możliwe jest też przesłanie ich pocztą na adres: Urząd Miejski, Departament Dochodów Budżetowych ul. Łączności 1 82-300 Elbląg. 


Formularze nowych wzorów deklaracji są do pobrania w Biurze Obsługi Interesantów, w pok. nr 112 bądź ze strony: www.elblag.eu (zakładka "Gospodarka odpadami komunalnymi" umieszczona w prawym górnym rogu ekranu lub zakładka - Urząd/Departamenty Urzędu Miejskiego/Departament Dochodów Budżetowych).

Radni określili też jednolity termin opłacania rachunków za gospodarowanie odpadami komunalnymi.


— Zgodnie z treścią uchwały, właściciele nieruchomości zobowiązani są do wpłacania należności w terminie do piętnastego dnia miesiąca, następującego po miesiącu, którego opłata dotyczy. To oznacza, że termin płatności za kwiecień upłynie 15 maja — wyjaśnia rzeczniczka.


Rzeczniczka podkreśla, że dla elblążan, mieszkających w budynkach wielorodzinnych nic się nie zmienia.


— Opłatę bowiem, tak jak do tej pory, taki mieszkaniec będzie wnosił na rzecz wspólnoty lub spółdzielni, a ta rozliczy się z gminą. Jedynie właściciele domów jednorodzinnych będą rozliczali się bezpośrednio z gminą — przypomina Monika Borzdyńska.
gog

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB