Wtorek, 9 marca 2021. Imieniny Dominika, Franciszki, Katarzyny

Piękne literki w Markusach

2014-05-03 12:00:00 (ost. akt: 2014-05-02 13:08:38)
Konkurs "Piękna Literka"

Konkurs "Piękna Literka"

Autor zdjęcia: fot. arch. GOK w Markusach

30 kwietnia w Gminnym Ośrodku Kultury w Markusach odbył się III Konkurs Kaligraficzny „Piękna Literka”. Jego ideą jest zwrócenie uwagi na staranną formę wypowiedzi pisemnej.

W dobie królowania wszechobecnego druku, poprzez łatwość posługiwania się klawiaturą, odręczne pisma wydają się być przeżytkiem. W rzeczywistości sami stajemy się niewolnikami urządzeń i komputeryzacji.

Tracimy te elementy radości tworzenia jakim jest odręczne pisanie. „Skomputeryzowane” dzieci nie mają szansy na wdrażanie się w cierpliwości przy starannym kreśleniu liter, które wymagają skupienia. Wyciszenie, które sprzyja starannemu pisaniu wymaga wysiłku. Ten wysiłek daje odprężenie i relaks tak potrzebny w rozhukanym, głośnym i nerwowym świecie. Satysfakcja ze starannie zapisanej strony zeszytu, zaadresowanego listu uczy staranności i wdraża do precyzji.

III edycja konkursu ładnego pisania „Piękna Literka” to jeden z niewielu w Polsce konkursów, starających się przywrócić do łask kaligrafię.Organizatorami tego konkursu są Szkoła Podstawowa w Żurawcu i Urząd Gminy w Markusach. Tegoroczny konkurs w swojej treści nawiązywał do kanonizacji Jana Pawła II. Teksty konkursowe to fragmenty ulubionej pieśni Karola Wojtyły „Barka” oraz słowa z przemówienia do młodych z dnia 22 czerwca 1983 roku – Franciszkańska 3.

Zwycięstwo konkursu zdominowała w tym roku Szkoła Podstawowa w Zwierznie, której uczniowie w kategorii klas młodszych i w kategorii klas starszych zajęli pierwsze miejsca, tym samym otrzymali tytuł „Mistrza Kaligrafii Gminy Markusy”. W kategorii klas młodszych mistrzem kaligrafii została Wiktoria Nagiewicz, a w kategorii klas starszych mistrzem kaligrafii został Michał Stefański.

Konkurs przygotowała Mirosława Sójka.Patronat objął Wójt Gminy Markusy Wacław Wielesik.

Źródło: Artykuł internauty

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB