Wtorek, 2 czerwca 2020. Imieniny Erazma, Marianny, Marzeny

Biskup Jacek Jezierski od dzisiaj rządzi diecezją elbląską

2014-05-28 07:01:35 (ost. akt: 2014-05-28 12:31:43)
Bp. Jacek Jezierski od 28 maja jest już w Elblągu na stałe

Bp. Jacek Jezierski od 28 maja jest już w Elblągu na stałe

Autor zdjęcia: Michał Skroboszewski

Od dzisiaj, już oficjalnie, diecezja elbląska ma nowego gospodarza. Przejęcie władzy przez biskupa Jacka Jezierskiego odbędzie się o godz. 10 w katedrze pw. św. Mikołaja. To wewnętrzna uroczystość kościelna, bez udziału wiernych. Ci nowego biskupa będą mogli przywitać 8 czerwca, podczas ingresu. Będzie on szczególny, bo biskup Jezierski zaprosił na niego przedstawicieli innych wspólnot chrześcijańskich. — Nie ma odwrotu z drogi ekumenizmu. Szukanie dialogu wśród chrześcijan, to obowiązek Kościoła — mówi biskup Jezierski.
Nominacja papieża Franciszka z jednej strony go zaskoczyła, lecz z drugiej...

— Gdy ks. biskup Jan Styrna zrezygnował, zapaliło się takie czerwone światełko, że znam środowisko diecezji elbląskiej, że może być tak, iż moja osoba może spełniać jakieś, brane pod uwagę przy szukaniu kandydatów kryteria — mówi biskup Jacek Jezierski.Nie czuję lęku

Biskupowi Jezierskiemu nasze miasto, jak i parafia św. Mikołaja nie są obce Od 1977 do 1981 roku był duszpasterzem osób głuchych i niewidomych w Elblągu. W elbląskiej katedrze przez rok pełnił posługę wikariusza. Co czuje, gdy powraca do nas jako biskup?
— Zawsze, gdy zaczyna się nową działalność są też nowe wyzwania. Co stanie przed człowiekiem? Ale nie czuję lęku. Cieszę się, że będę mógł pracować w tej diecezji, w miejscowościach, które znam, i które już wcześniej dane było mi widzieć. Co prawda, nie znam młodego i średniego pokolenia, ale będę je poznawał - poprzez posługę, wizyty, nauczanie — mówi bp. Jezierski.Pierwsza homilia

Wierni nowego biskupa będą mogli przywitać 8 czerwca. Choć pierwszą mszę odprawi on w Elblągu już dwa dni wcześniej, bo 6 czerwca. Udzieli on wtedy święceń diakonom. Zaproszenia na ingres wysłano m.in. do władz samorządowych, parlamentarzystów i biskupów sąsiednich diecezji. Jednak ingres, to przede wszystkim uroczystość dla wiernych.
— I szczególne zaproszenie do nich wszystkich właśnie kieruję — mówi biskup.


O czym powie biskup w swojej pierwszej homilii?

— Z pewnością nawiążę do przypadającego tego dnia święta Zesłania Ducha Świętego, czyli Zielonych Świątek. Szczegóły homilii jeszcze opracowuję — mówi biskup. Nie ma odwrotu z drogi ekumenizmu

Na ingres wysłano również zaproszenia do proboszczów innych wspólnot chrześcijańskich, m.in.: prawosławnej, luterańskiej, polskokatolickiej. Tych, co znają dotychczasową działalność biskupa Jezierskiego, nie powinno to zdziwić. Idea ekumenizmu i jedności wśród chrześcijan jest mu szczególnie bliska. W Episkopacie Polski przewodniczył pracom Zespołu ds. Dialogu Ekumenicznego z Kościołem Polskokatolickim.

— Nie ma odwrotu z drogi ekumenizmu. To jest obowiązek Kościoła szukanie dialogu wśród chrześcijan. Jest to trudne, z różnych powodów. Ciąży na nas duży bagaż złej historii, wieki obcości i zapomnienia o sobie. Ale małymi krokami można pokonać tę drogę wspólnie, drogę, która przez wieki rozchodziła się w różnych kierunkach — mówi biskup Jezierski.
Anna Dawid

Urzędowe objecie diecezji odbędzie się dziś, o godz. 10 w kurii Diecezji Elbląskiej. Przed Kolegium Konsultorów (organ administracyjny diecezji) podpisane zostaną dokumenty potwierdzające przejęcie władzy.

Biskup Jacek Jezierski

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (3) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. KDE #1406019 | 78.8.*.* 29 maj 2014 14:13

  Droga Ewo z parafii Młynary, ks. proboszcz kan. Władysław Ostrowski ukończy 75 rok życia i osiągnie wiek emerytalny w dniu 28.08.2014 r. Jego Ekscelencja Ks. Biskup Elbląski podejmie stosowne decyzje przy okazji corocznych zmian personalnych w diecezji. Zachęcam do modlitwy o wybór dobrego, nowego Pasterza dla waszej parafii.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Ewa #1405125 | 178.183.*.* 28 maj 2014 11:38

  Wszystkiego najlepszego w kierowaniu nową diecezją jego Ekscelencjo Biskupie. Parafia Młynary prosi o nowego proboszcza i wikarego do pracy i posługi w naszej parafii. Ksiądz kanonik dziekan Ostrowski osąinął już wiek emerytalny i czas na zmiany. Mamy nadzieje że nasza prośba zostanie przekazana jego Ekscelencji.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. olsztynianka #1404982 | 109.243.*.* 28 maj 2014 07:58

  Ciekawi mnie czy bp Jezierski zaprosi na ingres do Elbląga byłych proboszczówz Dywit i Marwałdu.Wszak był przełożonym wspomnianych księży.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-2) ! - + odpowiedz na ten komentarz