Diecezja wita nowego biskupa



Biskup Jacek Jezierski

Biskup Jacek Jezierski

Autor zdjęcia: Michał Skroboszewski

W uroczystej oprawie, z udziałem kościelnych hierarchów i władz samorządowych, odbędzie się w niedzielę ingres biskupa elbląskiego Jacka Jezierskiego. Chociaż scenariusz uroczystości ustalono już dawno, to znajdzie się w nim miejsce również na spontaniczność. Po ingresie, każdy kto zechce, spotka się biskupem. Będzie on czekał na wiernych w prezbiterium katedry. Ingres następcy bp. Styrny będzie też wyjątkowy, gdyż zaproszenie na niego przyjęli również biskupi i proboszczowie innych wspólnot chrześcijańskich.


Nuncjusz apostolski ks. abp Celestino Migliore, metropolita warmiński ks. abp Wojciech Zięba, abp senior archidiecezji warmińskiej Edmund Piszcz, metropolita gdański abp Leszek-Sławoj Głódź, biskup pelpiński Ryszard Kasyna, a także biskupi ewangeliccy, biskup polsko-katolicki i prawosławny mitrat z Olsztyna to niektórzy z gości ingresu biskupa Jacka Jezierskiego. Swój udział w uroczystości potwierdzili też przedstawiciele władz samorządowych, uczelni elbląskich oraz wielu instytucji życia publicznego. Uroczystość rozpocznie się o godz. 17 procesją do elbląskiej katedry.



Bulla papieska 
i pasterski kij


Nowego biskupa w progu katedry przywita ksiądz Stanisław Błaszkowski, proboszcz parafii pw. św. Mikołaja.


— Obrzędom wstępnym liturgii przewodniczył będzie nuncjusz apostolski ks. abp Celestino Migliore. Rozpocznie mszę świętą od znaku krzyża oraz pozdrowienia wiernych. Potem odczyta papieską bullę z nominacją bp. Jacka Jezierskiego na biskupa elbląskiego — mówi ks. Piotr Towarek, który jest członkiem komitetu organizacyjnego powołanego do przygotowania uroczystości.


Potem odbędzie się symboliczne przejęcie władzy przez nowego biskupa.

— Otrzyma on pastorał. To symbol posługi i władzy pasterskiej. W dosłownym tłumaczeniu z łacińskiego baculus pastoralis oznacza kij pasterski — wyjaśnia ksiądz Towarek. 


Z pastorałem w ręku nowy bisku zasiądzie na katedrze, czyli biskupim tronie.

— Ma on ciekawą historię. Wykonano go na prośbę ks. infułata Mieczysława Józefczyka w 1999 roku, ze względu na wizytę Jana Pawła II w Elblągu. To właśnie Ojciec Święty był pierwszym biskupem, który na nim zasiadł. Symbolicznie więc można mówić o szczególnej więzi z tronem św. Piotra w Rzymie — mówi ks. Towarek.



Chrześcijański dialog

Na ingres wysłano również zaproszenia do proboszczów innych wspólnot chrześcijańskich. Wiadomo już, że przyjęli je biskupi ewangeliccy, biskup polsko-katolicki i prawosławny mitrat z Olsztyna. Spodziewane jest także przybycie proboszczów innych wspólnot chrześcijańskich. 


Tych, co znają dotychczasową działalność biskupa Jezierskiego, nie powinno to zdziwić. Idea ekumenizmu i jedności wśród chrześcijan jest mu szczególnie bliska. W Episkopacie Polski przewodniczył pracom Zespołu ds. Dialogu Ekumenicznego z Kościołem Polskokatolickim. — To jest obowiązek kościoła szukanie dialogu wśród chrześcijan — mówi biskup Jacek Jezierski. 


Działalność ekumeniczną, za którą niejednokrotnie był też krytykowany, bp Jacek Jezierski będzie chciał kontynuować również jako biskup elbląski.


— Moja wola jest tu oczywista. Ale musi być też wola tych wspólnot. Z niektórymi już takie dobre relacje istnieją, z innymi trzeba będzie je budować. To są przeważnie małe wspólnoty, które mogą mieć obawy, że zatracą tożsamość w tak wielkiej instytucji, jaką jest kościół katolicki — mówi biskup Jezierski.



Trzy chóry 
i Enio Moriccone


Przed niedzielną uroczystością już prawie wszystko jest dopięte na ostatni guzik.

— Jesteśmy w trakcie przygotowywania oprawy muzycznej. Zapewnią ją zjednoczone chóry: Chór Wyższego Seminarium Duchownego w Elblągu, Chór "Carmen Gregorianum" parafii św. Józefa w Pasłęku, Chór parafii Trójcy Świętej w Elblągu wraz z Orkiestrą Kameralną "Capella Sancti Nicolai" — mówi ks. Piotr Towarek, który odpowiada również za muzyczną oprawę ingresu. 
Jaka muzyka rozbrzmi tego dnia w katedrze?


— W ramach części stałych mszy usłyszymy Sanctusi Agnus Deiz "Missa Desideri", czyli "Mszy pragnienia", krakowskiego kompozytora Pawła Bębenka, a poza tym także fragmenty "Te Deum" Charpentiera na trąbkę i organy oraz słynny "Obój Gabriela" Enio Moriccone z filmu "Misja". 
Po ingresie każdy będzie mógł podejść do biskupa Jezierskiego, złożyć mu życzenia, bądź zamienić z nim kilka słów. Bo, jak mówi biskup, ingres to przed wszystkim uroczystość dla wiernych. 


— I szczególne zaproszenie do nich wszystkich właśnie kieruję — mówi.
Anna Dawid

Źródło: Dziennik Elbląski