Jak wyglądał budowniczy Kanału Elbląskiego? Są portrety

2014-06-23 07:22:42(ost. akt: 2014-06-23 07:26:53)
Adam Chmielewski (z lewej) odbiera gratulacje od Stanisława Otręby z Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej. W tle zwycięska praca

Adam Chmielewski (z lewej) odbiera gratulacje od Stanisława Otręby z Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej. W tle zwycięska praca

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

Wiele wiadomo o jego dziele, czyli Kanale Elbląskim i pochylniach. Tajemnicą pozostaje to, jak wyglądał. Ale od czego jest wyobraźnia artystów. Żyjący w XIX wieku pruski inżynier Georg Jacob Steenke doczekał się portretu.
Zadanie, z jakim zmierzyli się uczestnicy konkursu na portret Georga Jacoba Steenkego, nie było łatwe. Do dzisiaj bowiem nie natrafiono na żadne materiały, które mogłyby rzucić trochę światła na to, jak wyglądał budowniczy Kanału Elbląskiego i znajdujących się na na nim pochylni. Niewielką podpowiedzią mogła być podobizna ojca Steenkego. Artyści musieli więc wykazać się nie tylko kunsztem malarskim, ale także sporą wyobraźnią.

Regulamin konkursu, ogłoszonego przez Stowarzyszenie Miłośników Kanału Elbląskiego Navicula, zakładał m.in. stworzenie portretu Steenkego, gdy był w wieku od 40 do 60 lat. Na konkurs wpłynęło siedem prac. W jury zasiedli m.in. Cezary Wawrzyński i Ryszard Kowalski, autorzy książek o Kanale Elbląskim.
— Steenke żył w czasach, kiedy ukazywały się codziennie gazety, zdjęcia były rzeczą normalną i dziwne jest to, że nie zachowała się żadna jego podobizna — mówi Wawrzyński.

Wygrał portret Adama Chmielewskiego z Ostródy. — Było z mojej strony dość dużo poszukiwań portretów z tamtego okresu i wcześniejszych. Zdecydowałem się na typ pruski, nawiązując do klasy oficerów pruskich. Chciałem, żeby to była taka mocna postać, z twarzy której można wyczytać, że dużo przeżyła i ma doświadczenie z wodą — wyjaśnia zwycięzca, 28-letni absolwent Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.
Jak przyznał, podczas malowania wzorował się m.in. na wyglądzie... sąsiada ojca. — To był pan Jan. Jest jego dużo w tym portrecie m.in. jego spojrzenie — zdradził.

Zwycięska praca trafi do budowanej właśnie nowej Izby Historii Kanału Elbląskiego przy pochylni Buczyniec. Wszystkie dzieła można oglądać w Młodzieżowym Domu Kultury przy ul. Warszawskiej.
AKT

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Hisroria #1423673 | 178.202.*.* 23 cze 2014 16:00

    A gdzie sa potomkowie jego i pozostalych mieszkancow tych terenow.

    odpowiedz na ten komentarz