Piątek, 16 kwietnia 2021. Imieniny Bernarda, Biruty, Erwina

Skarby z Truso pojadą do Meksyku?

2014-07-08 18:03:20 (ost. akt: 2014-09-14 15:18:22)
To byłaby pierwsza nasza wystawa w tej części świata — mówi dr Marek Jagodziński, odkrywca i wieloletni badacz Truso

To byłaby pierwsza nasza wystawa w tej części świata — mówi dr Marek Jagodziński, odkrywca i wieloletni badacz Truso

Autor zdjęcia: Ryszard BielPodbijają świat niczym wikingowie. 

Zabytki odkryte w miejscu dawnej osady Truso, niczym sami wikingowie, podbijają świat. Niedawno zakończyła się wystawa "Wikingowie: życie i legenda" w British Museum w Londynie. Teraz zrodził się pomysł na kolejną ekspozycję skarbów należących do elbląskiego muzeum, tym razem w Meksyku.Ekspozycja w londyńskim muzeum po raz pierwszy zgromadziła w jednym miejscu dziesiątki obiektów z wielu europejskich muzeów. Wśród nich znajdowało się również 39 eksponatów z kolekcji Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu. Są to artefakty z wikińskiego Truso, zlokalizowanego przez archeologów w okolicach dzisiejszego Janowa Pomorskiego pod Elblągiem.

Przepiękne, szklane paciorki, srebrna zawieszka z wizerunkiem Walkirii czy ta wykonana z monety Ludwika Pobożnego mogły zachwycić odwiedzających British Museum. Ekspozycja w ubiegłym roku, prezentowana była już w Kopenhadze, a na przełomie 2014 i 2015 roku czynna będzie w Berlinie. Jednak zabytki, które uzupełniają tą wystawę, to tylko niewielki wycinek elbląskiej kolekcji.

Czemu więc nie zaprezentować skarbów z Truso i w innych miejscach? Pomysł ekspozycji w Meksyku zrodził się w trakcie wizyty w Elblągu profesora Jerzego Suchockiego, antropologa kultury, współpracującego z jednym z meksykańskich uniwersytetów.

— To byłaby pierwsza nasza wystawa w tej części świata — mówi dr Marek Jagodziński z MA-H w Elblągu, odkrywca i wieloletni badacz Truso. — W tej chwili trudno powiedzieć więcej na ten temat. Na razie jesteśmy na początku drogi, jeśli chodzi o jej organizację. Przed nami sporo do zrobienia.

najŹródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB