Sprawa Elbląska na deskach Sewruka



Rolę Janka Masłowskiego zagra Piotr Szejn (na zdjęciu z prawej)

Rolę Janka Masłowskiego zagra Piotr Szejn (na zdjęciu z prawej)

Autor zdjęcia: Michał Skroboszewski

Najbardziej odczuwalny w Elblągu akt stalinowskiego terroru doczeka się przeniesienia na scenę elbląskiego teatru. Spektakl "Matnia - sprawa elbląska" jest przygotowywany na rozpoczęcie nowego sezonu, a nawiązuje do wydarzeń związanych z pożarem hali produkcyjnej nr 20 Zakładów Mechanicznych. Wystąpi w nim, chociaż nie na scenie, ostatni żyjący świadek tamtych dni - Józef Olejniczak.


W elbląskim teatrze trwają próby do nowej sztuki: "Matni-sprawy elbląskiej". Prapremierę zaplanowano na 5. września. W roli głównej, czyli Janka Masłowskiego, obejrzymy Piotra Szejna. To druga, po przedstawieniu "Jak Piekarczyk chwat Elbląg uratował" lokalna historia wystawiana na deskach Sewruka. 
Po 65 latach, do dramatycznych wydarzeń związanych z pożarem hali produkcyjnej nr 20 Zakładów Mechanicznych Zamech i represji, które dotknęły wówczas sto osób powraca wrocławianin Rafał Matusz. 


— Teatry obecnie szukają tematów lokalnych, istnieje dzisiaj taki trend i to nie tylko w Polsce. Jeśli mamy więc poszukiwać takiego, który identyfikuje Elbląg, historię i tożsamość tego miasta, to Sprawa Elbląska sama się nasuwa — mówi Rafał Matusz, reżyser przedstawienia.



Sztuka opiera się na wydanym w 2007 roku dramacie "Matnia" autorstwa Mirosława Dymczaka. Jego głównym bohaterem jest Janek Masłowski, czyli Józef Olejniczak, który otrzymał wówczas wyrok 11 lat więzienia, z czego odsiedział ponad sześć. Rolę Masłowskiego zagra Piort Szejn.

Chociaż nie na scenie, to w spektaklu wystąpi też Olejniczak, jedyny żyjący do dzisiaj świadek tamtych wydarzeń. — Nagraliśmy z nim trzy godziny wywiadu, który będzie prezentowany na rzutnikach — mówi reżyser.


Przedstawienie ma być widowiskiem multimedialnym i jak podkreśla nie będzie spektaklem historycznym.


— Będzie rodzajem eseju na temat czasów stalinowskich. Zastanowimy się nad procesami, jakie zachodziły wtedy w ludziach, nad sposobem zadawania tortur, skupiamy się na opresji człowieka. Cały czas mamy w tyle głowy "1984" Georgea Orwella, więzienie Guantanamo, więzienia i tortury w Kijekutach. Poruszamy się w kontekście relacji oprawców i ich ofiar — wyjaśnia.



Autorką scenografii i kostiumów do spektaklu jest Iza Toroniewicz, projekcje multimedialne przygotowuje Sławomir Malinowski, a muzykę Hadrian Filip Tabęcki. Prapremiera odbędzie się 5 września, na Dużej Scenie.


Sprawa Elbląska to wydarzenia związane z pożarem hali produkcyjnej nr 20 Zakładów Mechanicznych Zamech w Elblągu i jego konsekwencji. W nocy z 16 na 17 lipca 1949 spłonęła hala produkcyjna nr 20. Po pożarze, pod zarzutem sabotażu, UB aresztował 100 osób. Część z nich nie miała żadnych związków z Zamechem, areszt miał charakter polityczny. Reemigranci z Francji zostali oskarżeni o tworzenie siatki szpiegowskiej. Troje z aresztowanych skazano na śmierć, sześcioro na długoletnie więzienie. Wiele osób zmarło podczas śledztwa lub krótko po nim.

daw

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. NIEOBOJĘTNY #1478766 | 78.88.*.* 6 wrz 2014 22:33

    SKANDAL SKANDAL SKANDAL --Ja również miałem przyjemność oglądania premiery tego spektaklu i nie będę tutaj oceniał gry aktorskiej czy sztuki reżyserskiej - chwilami jednak spektakl wytrącał mnie z zadumy i refleksji związanej z tak poważną, przykrą.. "SPRAWĄ ELBLĄSKĄ". SKANDAL jednak dotyczy zachowania się Teatru - Pana Dyrektora który w tak spazmatyczny sposób witał i dziękował naszym Elbląskim władzom jak również sponsorom, a o nim zapomniał....O nim... czyli o Panu Józefie Olejnikczaku o którego losach ten właśnie spektakl prawił. Pan Dyrektor zapomniał podziękować.... zapomniał nawet przywitać Pana Józefa bo ten przecież był obecny na Premierze, .FO PA WIELKIE FO PA PANIE DYREKTORZE TEATRU ELBLĄSKIEGO!!

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) odpowiedz na ten komentarz