Wtorek, 18 lutego 2020. Imieniny Konstancji, Krystiana, Sylwany

Festiwal "Muzyka polska na Żuławach". Już w czwartek koncert w Pasłęku

2014-07-16 12:57:32 (ost. akt: 2014-07-17 12:43:02)

Już w czwartek (17.07) o godz. 19 w Pasłęku odbędzie się pierwszy koncert w ramach Festiwalu "Muzyka polska na Żuławach". Zaprezentują się znakomici artyści: Janusz Wawrowski, młody i utalentowany skrzypek oraz Elbląska Orkiestra Kameralna pod batutą Maestro Marka Mosia.

Przed koncertem głównym, o godz. 16, odbędzie się otwarta próba generalna dla dzieci i młodzieży

Niekwestionowanym atutem festiwalu jest niewątpliwie jego repertuar. Dzieła polskich mistrzów kompozycji inspirowane folklorem: polonezy, oberki, kujawiaki i mazurki, wszystkie najwyższej próby. Podczas festiwalu nie zabraknie naszego geniusza Fryderyka Chopina i jego „Nokturnu op. 27 nr 2”. To forma, której Chopin wprawdzie nie wymyślił, jednak dopiero on, wielki polski poeta fortepianu, pokazał, czym naprawdę jest owa "pieśń nocy" – dzieło pełne delikatności, subtelności i niezwykłych muzycznych barw.

Kolejnym z utworów, jakie widzowie będą mieli okazję usłyszeć podczas koncertów, jest „Polonez D-dur” Henryka Wieniawskiego, utwór eksponujący wirtuozerię i doskonałą technikę gry. To wszystko w rytmie dawnego uroczystego tańca, który był tak chętnie wykonywany na polskich dworach, w pałacach i zamkach. Poza tym w programie: Melodia Ignacego Paderewskiego, Serenada Mieczysława Karłowicza, Oberek 1 Grażyny Bacewicz, Pięć melodii ludowych Witolda Lutosławskiego, Suita staropolska Andrzeja Panufnika i Orawa Wojciecha Kilara.

Wszystkie skarby polskiej muzyki artyści wykonają w Kościele p.w. Św. Bartłomieja, ul. Pl. Św. Wojciecha 1. Kościół jest doskonałym przykładem architektury gotyckiej. Został wybudowany około 1350 r. Ołtarz główny pochodzi z 1687r. Jego środkowa nasada przedstawia ukrzyżowanie Chrystusa na tle XVII-wiecznej panoramy Pasłęka. Niezwykle cennym elementem kościoła są zabytkowe organy z drugiej połowy XVIII w. wykonane przez organomistrza gdańskiego – Andreasa Hildenbrandta. Ten monumentalny instrument muzyczny jest unikalny w skali światowej. 


Podczas koncertu zaprezentują się znakomici artyści - Janusz Wawrowski młody i utalentowany skrzypek oraz Elbląska Orkiestra Kameralna pod batutą Maestro Marka Mosia. Gościem Festiwalu będzie Piotr Żuchowski, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Przed koncertem głównym (o godz. 16), odbędzie się otwarta próba generalna dla dzieci i młodzieży”.

Kolejny festiwalowy koncert odbędzie się 18.07 w Kościele p.w. Trójcy Przenajświętszej w Dzierzgoniu. 


Sponsorzy
Sponsor Strategiczny Mecenas Elbląskiej Orkiestry Kameralnej: Siemens Sp. z o.o.
Sponsor Elbląskiej Orkiestry Kameralnej: Grupa Energa
Sponsorzy Wspierający: EPEC Sp. z o.o., Meble Wójcik, Toyota Knedler Sp. z o.o.

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB