Czwartek, 9 lipca 2020. Imieniny Hieronima, Palomy, Weroniki

Napisali do nas: Stowarzyszenie Kultur Wschodniosłowiańskich w Pasłęku

2014-08-15 10:00:00 (ost. akt: 2014-08-15 10:13:49)

Autor zdjęcia: Michał Skroboszewski

W Pasłęku powstało Stowarzyszenie Kultur Wschodniosłowiańskich im. Św. Cyryla i Metodego.

Podstawowym celem ma być prowadzenie działalności edukacyjnej i kulturalnej w zakresie ochrony tożsamości kulturowej wschodniosłowiańskich mniejszości narodowych i grup etnicznych, gromadzenie zbiorów z dziedziny kultury, sztuki i etnografii, a także wspieranie rodzin będących w trudnej sytuacji życiowej.
Prezesem stowarzyszenia została Maria Kubacka z Elbląga. Działalność Stowarzyszenia będzie obejmowała obszar całego kraju, a siedziba mieścić się w Pasłęku. Powołanie tej organizacji było możliwe dzięki inicjatywie i zaangażowaniu wielu osób.

Członkowie stowarzyszenia chcą być obecni w życiu lokalnej społeczności na wielu płaszczyznach, aby działanie tych osób docierało do jak najszerszej grupy ludzi. Stąd planuje się zaangażowanie na płaszczyźnie kulturalnej, oświatowej, charytatywnej, a także i turystycznej. Stowarzyszenie ma być przykładem lokalnej współpracy, porozumienia między narodami i grupami etnicznymi na rzecz wspólnej przyszłości. Polacy razem z przedstawicielami mniejszości narodowych oraz grup etnicznych tworzą historię i dzień dzisiejszy Polski. Większość tych grup żyje na obszarze kraju w rozproszeniu – znaczna część na terenie Warmii i Mazur. Mniejszości narodowe nie zapominają o swoich korzeniach, chcą kultywować tradycje swoich przodków.

Patronami Stowarzyszenia są Cyryl i Metody – święci kościoła katolickiego i prawosławnego, którzy nazywani są apostołami Słowian. Słowianie mają wspólne pochodzenie, podobne zwyczaje, obrzędy i wierzenia.
Serdecznie zapraszamy do naszego Stowarzyszenia osoby, którym bliska jest kultura słowiańska. Szersza informacja na temat członkostwa w Stowarzyszeniu Kultur Wschodniosłowiańskich im św. Cyryla i Metodego w Pasłęku ukaże się we wrześniu.
Zarząd SKW

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB