To była okazja, żeby poznać historię Galerii EL

2014-08-17 16:15:10(ost. akt: 2014-09-14 15:10:55)

Autor zdjęcia: Karolina Krajewska

Maszynę tortur, epitafia, płyty nagrobne, oglądali elblążanie podczas sobotniego spaceru z przewodnikiem. Leszkiem Marcinkowskim, który oprowadzał po Galerii El i jej dziedzińcu, przybliżył historię tej budowli, która była wcześniej Kościołem Najświętszej Marii Panny.
Uczestnicy dowiedzieli się, że Dziedziniec Galerii El był kiedyś cmentarzem, do 1813 roku chowano tutaj zasłużonych dla Elbląga zmarłych. Zostały po nich epitafia na murze okalającym Galerię El. Epitafia znajdują się również wewnątrz Galerii El. Zmarłych chowano tam pod podłogą kościoła do 1803 roku.

W 1238 roku miejsce, gdzie obecnie znajduje się Galeria El było zabagnione i podmokłe. Otrzymali je dominikanie. Zmagali się z trudnym terenem. W 1246 roku zbudowali tutaj kościół z cegły, ale bez wieży, bo nie dostali na nią pozwolenia. Miała to być mała budowla służąca ludziom ubogim. W ostatnim dwudziestoleciu XIII wieku już była zbudowana hala północna. Następnie dobudowano do niej krużganek. W XIV wieku dobudowano halę od strony południowej.

W 1504 roku kościół spłonął, zawaliło się sklepienie. W ciągu dziesięciu lat został odbudowany.
Najstarszą częścią zachowaną od czasów średniowiecznych jest prezbiterium.
W 1945 roku Kościół Najświętszej Marii Panny został zburzony. W 1961 roku dzięki staraniom Gerarda Kwiatkowskiego powstała tu Galeria El.
kr


Źródło: Dziennik Elbląski