Strajk Żywności w Elblągu

2014-10-14 12:09:51(ost. akt: 2014-10-14 12:12:23)
Strajk Żywności w Elblągu

Strajk Żywności w Elblągu

Autor zdjęcia: Michał Skroboszewski

W piątek, 17 października zapraszamy na przemarsz Strajk Żywności.
Przemarsz odbędzie się na trasie Park Planty - Plac Kazimierza Jagiellończyka, zbiórka w Parku Planty o godz. 11.30. Przygotowaliśmy nagrody za najładniejsze przebrania i aktywny udział.

Na świecie marnuje się bardzo dużo jedzenia - zwłaszcza w bogatych krajach Europy, gdzie co roku niszczeje 89 milionów ton produktów spożywczych, w tym 9 milionów ton w Polsce. Europejskie i polskie Banki Żywności starają się jak najwięcej tej żywności uratować i przekazać ją osobom i rodzinom cierpiącym głód i niedożywienie.

W tym roku Banki Żywności w Polsce ratują przed zniszczeniem owoce i warzywa wycofane z rynku z powodu embarga rosyjskiego. Jak informuje Federacja Polskich Banków Żywności do 30 września trafiło do magazynów Banków, a stamtąd do osób objętych pomocą żywnościową ponad 5000 ton, głównie jabłek, ale także marchwi, kapusty, śliwek. Przekazywanie owoców i warzyw przez producentów miało zakończyć się 15 października, na szczęście Agencja Rynku Rolnego wydała zgodę na ich przechowywanie u producentów do lipca 2015r., dzięki czemu Banki Żywności mogły zamówić kolejne transporty w okresie późniejszym. Banki Żywności są dobrze wyposażone i przygotowane na przyjęcie i rozdysponowanie różnych rodzajów żywności, ale przechowywanie owoców i warzyw przez długi okres czasu wymaga specjalnych warunków.

Owoce i warzywa wycofane z rynku mogą otrzymywać bezpłatnie osoby zakwalifikowane przez ośrodki pomocy socjalnej do programu FEAD oraz stołówki dla osób bezdomnych i placówki dzienne prowadzące dożywianie. Placówki całodzienne tzw. „budżetowe” (dotowane ze środków publicznych) mogły do 15 października składać wnioski do Agencji Rynku Rolnego o Nadzwyczajne Tymczasowe Wsparcie. Szkoły, Domy Dziecka i tym podobne placówki i instytucje, które znalazły się w odpowiednim rejestrze ARR mogą ubiegać się o bezpłatną darowiznę wycofanych owoców i warzyw od producentów – te, które się do rejestru „nie załapały”, niestety nie.

Federacja Banków Żywności zwróciła się do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej o zgodę na przetwarzanie wycofanych owoców i warzyw w ramach transakcji barterowych – co pozwoliło by zagospodarować znacznie większe ich ilości, niestety do dzisiaj takiej zgody nie otrzymała.
Bank Żywności w Elblągu

Źródło: Dziennik Elbląski