Wtorek, 21 stycznia 2020. Imieniny Agnieszki, Jarosława, Nory

Jesienny festyn, czyli promujemy odblaski

Autor zdjęcia: arch. KMP w Elblągu

Noszę odblaski! Jestem widoczny! Jestem bezpieczny! — to hasła, jakie towarzyszą Jesiennemu Festynowi z Wojewódzkim Ośrodkiem Ruchu Drogowego w Elblągu. W sobotę akcja odbędzie się na parkingu przed E.Leclerc oraz w Rychlikach.

Od 31 sierpnia 2014 r. wprowadzono obowiązek noszenia odblasków poza terenem zabudowanym, w miejscach bez oświetlenia i chodnika. Nowelizacja przepisu ma ograniczyć liczbę wypadków, do których dochodzi na źle oświetlonych drogach poza miastem. W takich warunkach kierowcy nie są w stanie zauważyć pieszego czy rowerzysty wcześniej niż z odległości 30 metrów. Opaska pozwoli dostrzec rowerzystę czy idącego drogą pieszego już ze 150 metrów. Przepis nie określa dokładnego miejsca założenia opaski, ale ważne, by została przypięta w „widocznym miejscu”. Pamiętać należy jednak o zasadzie, że opaska powinna być założona po tej stronie ciała, która bliższa jest jezdni. Wtedy kierowcom łatwiej będzie ocenić odległość pieszego od auta w czasie wymijania.

— Realizując cel strategiczny w zakresie poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego naszego regionu, WORD w Elblągu jest inicjatorem działań, które są ukierunkowane na zwiększenie świadomości zarówno kierujących pojazdami, jak również niechronionych uczestników ruchu drogowego, w tym również pieszych — mówi Zbigniew Lichuszewski, dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Elblągu.
Dlatego już jutro odbędzie się Jesienny Festyn z WORD - najpierw w godz. 10-12 na parkingu przed E.Leclerc przy ul Żeromskiego, a tego samego dnia w godz. 14-16 w Rychlikach na osiedlu Podleśna.

Organizatorzy przygotowali ciekawe atrakcje, a wśród nich m.in. rowerowy tor przeszkód, symulator dachowania i zderzeń, test z przepisów ruchu drogowego, jazda sprawnościowa z talerzem Stewarda w alkogoglach, malowanie twarzy dla najmłodszych.

Podczas festynu rozstrzygniemy także konkurs plastyczny dotyczący używania elementów odblaskowych. Każdy uczestnik konkursu otrzyma od nas właśnie taki element odblaskowy.
Zbigniew Lichuszewski, dyrektor WORD w Elblągu

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB