Tak świętowano obchody 700-lecia Elbląga

Uczestnicy pochodu jubileuszowego na dziedzińcu Szkoły Henryka von Plauena (obecnie Urząd Miejski w Elblągu)

Uczestnicy pochodu jubileuszowego na dziedzińcu Szkoły Henryka von Plauena (obecnie Urząd Miejski w Elblągu)

Autor zdjęcia: arch. Lecha Słodownika

Było to wielkie wydarzenie w przedwojennym Elblągu, a główne uroczystości odbywały się od 21 do 29 sierpnia 1937 r. Do tego jubileuszu przygotowywano się starannie od dłuższego czasu i obchody zrealizowano z niespotykanym dotychczas rozmachem.
Jednocześnie jubileusz 700-lecia miasta spowodował nie tylko znaczną aktywizację jego mieszkańców, ale przede wszystkim ugruntował poziom identyfikacji z tradycjami niemieckimi w jego dziejach. Jak napisał prof. M. Andrzejewski, przedwojenny Elbląg miał bezsprzecznie charakter miasta niemieckiego i zagadnienie identyfikacji narodowej nie stanowiło dla większości jego mieszkańców problemu.

Duży wpływ na postawy elblążan i postrzeganie przez nich realnej rzeczywistości miała ówczesna sytuacja społeczno-gospodarcza i polityczna miasta. Od pierwszych lat 30. Elbląg zaczął się intensywnie rozwijać, a po roku 1933 uporano się ostatecznie z bezrobociem. Realizowano na wielką skalę inwestycje cywilne i wojskowe. Miasto praktycznie dwukrotnie powiększyło swoją zabudowę i wówczas powstały osiedla m.in. w rejonie dzisiejszych ulic Kamiennej, Modlińskiej, Suwalskiej, Żyrardowskiej, Częstochowskiej, osiedle „Metalowców”, osiedle przy ul. Łódzkiej, północna część ul. Pionierskiej, ...

Zostało jeszcze 85% treści artykułu.

Źródło: Dziennik Elbląski