Poniedziałek, 21 stycznia 2019. Imieniny Agnieszki, Jarosława, NoryNa wieżę katedry wejdziemy w kwietniuRemont wieży ma się zakończyć 24 listopada

Remont wieży ma się zakończyć 24 listopada

Autor zdjęcia: Michał Skroboszewski

Remont katedralnej wieży, która ma zostać udostępniona turystom, zbliża się ku końcowi. Robotnicy zakończą prace z końcem listopada. Jednak chętni do podziwiania z niej widoków muszą uzbroić się w cierpliwość. Mieszkańcy i turyści będą wpuszczani na wieżę od kwietnia przyszłego roku.

— Od najbliższej soboty zaczniemy zwijać rusztowania. Spadną plandeki z połowy wieży i od tego czasu systematycznie w każdy dzień roboczy cztery metry rusztowania będzie zjeżdżało w dół. Na 24 listopada przewidzieliśmy ostateczne rozebranie rusztowania, a do końca tego miesiąca powinniśmy zakończyć prace — mówi Artur Przybyszewski, który kieruje robotami przy remoncie wieży.


Remont trochę się opóźnił, ale jak tłumaczy kierownik pewnych rzeczy, przy remoncie tak specyficznego, zabytkowego obiektu nie da się przewidzieć. 

— Chodzi o stan cegły. Na pierwszy rzut oka wyglądała dobrze, gdy zaczęliśmy w niej dłubać, okazało się, że jest zupełnie inaczej. Była w bardzo złym stanie. Dostaliśmy zgodę na przesuniecie terminu prac — wyjaśnia. 

Być może już w przyszłym tygodniu prace na wieży rozpocznie ekipa alpinistów. 

— Krzyż na czubku wieży jest przełamany i będą musieli go naprawić. Nie będzie to typowa, alpinistyczna praca. Podniesie ich dźwig z koszem. Nie będą się wspinali, bo to nie są przecież skałki, tylko delikatna blacha miedziana, którą można uszkodzić — mówi Przybyszewski.


Kiedy mieszkańcy i turyści będą mogli wejść na wieżę?
— Od przyszłego sezonu turystycznego, czyli od kwietnia. Teraz aura nie sprzyja takim wycieczkom, wieje, a niebawem być będzie może padał śnieg — mówi ks. Błaszkowski, proboszcz parafii pw. św. Mikołaja.


Wieżę będzie można odwiedzać w godz. 10-17. By podziwiać widok będziemy musieli pokonać około 300 schodów. Jednak już na pierwszym poziomie będą przezroczyste szyby i będzie można oglądać panoramę miasta. Będzie tu też kawiarenka. Na najwyższy poziom jednorazowo będzie wpuszczanych dziesięć osób. A turystów "liczyły" będą bramki, podobne do tych na lotniskowych terminalach. Wstęp będzie przez pięć lat bezpłatny. Jednak idąc za przykładem Fromborka i innych kościołów wprowadzone mają być opłaty za wstęp do katedry dla turystycznych grup zorganizowanych.
daw

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. zainteresowany #1538447 | 83.25.*.* 8 lis 2014 21:56

    Za ile ? co łaska czy jakaś stawka ? Przecież "biedny" kościół nie wpuści za free

    ! - + odpowiedz na ten komentarz