Matura 2015 dla myślących. Ruszyły szkolenia dla egzaminatorów

2014-11-09 11:40:33(ost. akt: 2014-11-09 09:31:05)

Autor zdjęcia: materiały organizatorów

Rozpoczęły się szkolenia maturalne dla egzaminatorów-nauczycieli. W przyszłym roku maturzyści zmierzą się z „nową” maturą tj. z przedmiotami z nową podstawa programową. Między innymi zrezygnowano z prezentacji podczas ustnego egzaminu z języka polskiego na rzecz pytań, podobnie jak było to dawniej.
Dużych zmian można spodziewać się na egzaminach z przedmiotów dodatkowych, tym razem zdawanych wyłącznie w trudniejszym zakresie rozszerzonym. W czwartek 6 listopada w II Liceum Ogólnokształcącym w Elblągu odbyło się szkolenie dla egzaminatorów historii i wiedzy o społeczeństwie.

- Wzrosła ranga egzaminu z wiedzy o społeczeństwie w „nowej” maturze 2015 – przyznaje Adam Doliwa ekspert Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej z Łomży – Rozszerzyła się trochę podstawa programowa, są nowe treści, których nie było (np. pojęcie stygmatyzacji społecznej – przyp, autora) – dodaje Adam Doliwa.

Matura z WOS nie bezie składała się z 3 części jak dotychczas ale tylko z dwóch. Pierwsza praca z tekstami źródłowymi i druga wypracowanie.

- Przy ocenie wypracowania największa zmiana dotyczyć będzie jej oceniania. Nie będzie kryterialnie ale holistycznie tzn. egzaminator przeczyta całą prace i dokona jej oceny całościowej a nie jak wcześnie kryteriami punktowymi – wyjaśnia ekspert OKE. Podobnie jak to do tej pory funkcjonowało i będzie dalej w historii. To już nie będzie jak do tej pory test ale analiza źródeł i maturzysta będzie musiał …. myśleć.

- Już nie będzie pytań w stylu ile lat trwa kadencja prezydenta RP czyli tylko wiedza, wiem , nie wiem. Teraz będzie źródło ( tekst, opis ) a pytanie do niego - o urząd prezydenta w jakim państwie chodzi w przedstawionym teście – wyjaśnia Adam Doliwa.

Egzamin ma sprawdzać umiejętności złożone.

Szkolenie w II Liceum Ogólnokształcącym zorganizował Warmińsko- Mazurski Oddział Doskonalenia Nauczycieli w Elblągu. Oprócz Adama Doliwy wziął w nim udział także ekspert z historii Andrzej Bobrow oraz konsultanci Maria Kubacka i Irena Poździech.

Marek Nowosad


Źródło: Artykuł internauty

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. egzaminator #1680744 | 213.158.*.* 4 mar 2015 08:37

    Matematyka jest stabilna, więc po co mieszać, wystarczy zlikwidować patologię. Np. zlikwidować akord bo każdy egzaminator w danym województwie z tego samego przedmiotu powinien zarobić tyle samo pieniędzy na maturach. W komisjach prace maturalne egzaminatorzy powinni losować, a wcale tak nie jest i nie powinno być ograniczonego czasu na sprawdzanie prac. Każdy maturzysta powinien mieć prawo sprawdzić ocenę swojej pracy i pracy kolegi. Dobry egzaminator nie boi się kontroli swojej pracy. Zadania maturalne też należy skorygować.

    odpowiedz na ten komentarz