Rwanda 20 lat po ludobójstwie. Spotkanie z Marzanną Skowrońską

Autor zdjęcia: Marzanna Skowrońska

Na kolejne spotkanie z cyklu „Podróże dalekie i bliskie – opowieści elblążan” zapraszamy do Filii Biblioteki Elbląskiej nr 5 na Osiedlu Zawada w piątek 21 listopada o godz. 17.00. O odbytej latem tego roku wyprawie do Rwandy opowie Marzanna Skowrońska. Wstęp wolny.
— Rwanda, malutki kraj w sercu Afryki, jeśli jest wymieniany, to najczęściej w kontekście goryli, ludobójstwa i objawień w Kibeho. Zamożny turysta z zachodu wpada do krainy tysiąca wzgórz, by przez 2 godziny przespacerować się po stokach wulkanów na pograniczu Konga w nadziei spotkania największych małp naczelnych. Afrykańczycy pielgrzymują licznie do Matki Słowa z Kibeho, afrykańskiej Fatimy, by zyskać błogosławieństwo na kolejne dni niełatwego dla wielu życia. Jest to jeden z najgęściej zaludnionych krajów Afryki, który 20 lat temu stał się sceną dramatycznych wydarzeń określanych jako największe ludobójstwo II połowy XX w. i największe tempo eksterminacji ludności w ogóle. W ciągu 100 dni zgładzono ok. 1mln osób. Podczas spotkania opowiem o tym, jak wygląda życie w Rwandzie 20 lat po tej masakrze — mówi Marzanna Skowrońska.

I ty możesz być bohaterem kolejnych spotkań w ramach cyklu „Podróże dalekie i bliskie – opowieści elblążan”: 55 625 60 95. Filia Biblioteki Elbląskiej nr 5 mieści się przy ul. Rodziny Nalazków 20 (budynek Szkoły Podstawowej nr 9 i Gimnazjum Nr 1).
oprac. daw

Źródło: Dziennik Elbląski