Czwartek, 22 sierpnia 2019. Imieniny Cezarego, Marii, Zygfryda

Nieoficjalne wyniki. Wilk i Wróblewski w drugiej turze, PiS wygrywa wybory do Rady Miejskiej

2014-11-16 21:01:00 (ost. akt: 2014-11-17 02:54:55)

Autor zdjęcia: Michał Skroboszewski

W niedzielę poszliśmy do urn, by wybrać nowe władze naszych małych Ojczyzn. Lokale wyborcze były czynne od godz. 7 do 21. Zapraszamy na naszą relację na żywo!

godz. 2:51
Według napływających nieoficjalnych wyników najważniejsze rzeczy są już przesądzone. W drugiej turze wyborów prezydenta Elbląga spotkają się Jerzy Wilk i Witold Wróblewski. Głosowanie do Rady Miejskiej wygrywa PiS, przed PO, SLD i KWW Witold Wróblewski i tylko przedstawiciele tych komitetów zdobyli mandaty.
Na tym kończymy na razie naszą relację. Zapraszamy na nasze strony internetowe rano, kiedy powinniśmy poznać oficjalne wyniki głosowania


godz. 2:46
Nieoficjalne wyniki głosowania na prezydenta Elbląga z 49 komisji:
Cezary Balbuza 1127 głosów
Robert Grabowski 934
Adrian Meger 678
Janusz Nowak 2880
Edmund Szwed 3437
Jerzy Wilk 10673
Witold Wróblewski 8953


[quote]godz. 2:15
Według nieoficjalnych wyników z 45 lokali wyborczych, głosowanie do Rady Miejskiej w Elblągu wygrywa PiS, który zdobył 37,77 proc. Kolejne miejsca zajęły: PO (29,21), SLD (13,27), KWW Witolda Wróblewskiego (10,11), Obywatelski Elbląg (5,74) oraz EKO (3,89).


godz. 1:56
Nieoficjalne wyniki wyborów prezydenta Elbląga z 44 komisji
Cezary Balbuza 1011 głosów
Robert Grabowski 854
Adrian Meger 594
Janusz Nowak 2532
Edmund Szwed 3082
Jerzy Wilk 9485
Witold Wróblewski 7966


godz. 1.23
Nieoficjalne wyniki głosowania na prezydenta Elbląga z 37 lokali wyborczych. Wyraźnie widać, że w drugiej turze za dwa tygodnie zmierzą się Jerzy Wilk i Witold Wróblewski
Cezary Balbuza - 845 głosów
Robert Grabowski - 707
Adrian Meger - 507
Janusz Nowak - 2147
Edmund Szwed 2542
Jerzy Wilk - 7769
Witold Wróblewski - 6588


godz. 1:01
Nieoficjalne wyniki głosowania do Rady Miejskiej w Elblągu z 20 komisji. PiS - 39,93 proc.; PO - 26,06 proc., SLD - 13,10 proc., KWW Witolda Wróblewskiego - 10,23 proc.


godz. 00:41
Dorota Kujawa-Weinke na głosowanie do lokalu wyborczego w przedszkolu przy ul. Bałuckiego przyszła razem z córką 6-letnią Dobrusią oraz synem 3-letnim Kostkiem. — Każda dziedzina życia, za którą odpowiada miasto, wymaga interwencji władz miasta. Lista priorytetów jest bardzo długa, a ten najważniejszy to walka z bezrobociem — stwierdziła.


godz. 00:35
Nieoficjalne wyniki z 27 lokali wyborczych głosowania na prezydenta Elbląga
Jerzy Wilk - 5525 głosów
Witold Wróblewski - 4686
Edmund Szwed - 1852
Janusz Nowak - 1520
Cezary Balbuza - 587
Robert Grabowski - 537
Adrian Meger - 352


godz. 00:26
Mamy nieoficjalne wyniki do Rady Miejskiej w Elblągu z 16 komisji. Przedstawiają się następująco:
PiS - 40,16 procent
PO - 25,50
SLD - 13,27
KWW Witolda Wróblewskiego - 10,70
Obywatelski Elbląg - 6,42
Elbląska Koalicja Obywatelska - 3,54 proc.


00.00
Renata GustynRenata Gustyn
 głosowała w Szkole Podstawowej nr 6
— Nie sposób nie zauważyć, że miasto się zmienia. Powstają nowe drogi, linie tramwajowe. Wprawdzie opóźnia się budowa torowiska w ciągu ul. 12 Lutego, ale prędzej, czy później na pewno i przez tę ulicę pojedzie tramwaj. Myślę, że o tym zadaniu nowym władzom nie trzeba będzie przypominać.
 Chciałabym natomiast, żeby nowe władze większą uwagę zwróciły na inne wyzwanie: przyłączanie - w o wiele większym niż dotychczas zakresie - starych budynków mieszkaniowych do miejskiej sieci ciepłowniczej. To byłoby z korzyścią i dla ludzi i dla środowiska naturalnego. W sezonie, często okna nie można otworzyć, bo od razu czuć, czym niektórzy elblążanie palą w piecach.


godz. 23.50
Nieoficjalne wyniki z 26 komisji:
Jerzy Wilk 4160 głosów
Witold Wróblewski 3620
Edmund Szwed 1143
Janusz Nowak 858


godz. 23.45
Janusz NowakJanusz Nowak, kandydat SLD i Lewicy Razem, głosował w niedzielę przed południem. Po głosowaniu obstawiał, że w drugiej turze znajdzie się ktoś z trójki: Wilk, Wróblewski i Nowak. — Moim zdaniem kampania wyborcza była merytoryczna i spokojna. Prawie wszystkie komitety zachowały się fair, poza nielicznymi wyjątkami — podsumował.godz. 23:30
Nieoficjalne wyniki z 10 komisji: Jerzy Wilk 1960 głosów, Witold Wróblewski 1715 głosów.


23.10
Kazimierz Włodarski
Elbląg kiedyś był milszy. Też tak uważacie?
— Przez 50 lat mieszkałem na Śląsku. Dopiero niedawno wróciłem do Elbląga. Niestety miasto, które opuszczałem w niczym nie przypomina obecnego miasta. Mam wrażenie, że kiedyś Elbląg był milszy, lepiej się tu mieszkało. Teraz powstają nowe drogi, szerokie jezdnie, domy i ludzie jakby znikli. Elbląg stał się miastem nie dla ludzi. To trzeba zmienić, choć nie obiecuję sobie zbyt wiele po nowych władzach — mówi Kazimierz Włodarski, który głosował w komisji w ZSO nr 1.

godz. 23.05
Nieoficjalne wyniki z siedmiu lokali wyborczych. Jeśli takie tendencje się utrzymają, to potwierdzi się to, o czym mówiły przedwyborcze sondaże. W drugiej turze spotkają się obecnie urzędujący prezydent Jerzy Wilk z Witoldem Wróblewskim.
Cezary Balbuza - 112 głosów
Robert Grabowski - 94
Adrian Meger - 76
Janusz Nowak - 331
Edmund Szwed - 304
Witold Wróblewski - 1228
Jerzy Wilk - 1461


godz. 22.53
Witold WróblewskiWitold Wróblewski głosował kilkanaście minut po godz. 12 w lokalu wyborczym, który znajdował się w przedszkolu przy ul. Bałuckiego.
— Wydaje mi się, że druga tura jest bardzo możliwa ze względu na liczbę kandydatów startujących w wyborach na prezydenta. Mam nadzieję, że się w niej znajdę. Niech decydują wyborcy — powiedział m.in.22.45
Wiesław KubisOd nowego prezydenta, chcemy nowych miejsc pracy - takie wypowiedzi często słyszeli dzisiaj nasi dziennikarze przed lokalami wyborczymi
— Nowe władze powinny rozruszać Elbląg, stworzyć nowe miejsca pracy. Powinny powstać nowe zakłady produkcyjne, żeby ludzie mieli zatrudnienie, nie aqua park, bo aqua park nie zarobi na siebie. Rosjanie tu nie przyjadą, nie będą z niego korzystali. Jak będą pieniądze, to wszystko się rozkręci — mówi Wiesław Kubis, który głosował w komisji w Szkole Podstawowej nr 15.

godz. 22.23
Jerzy WcisłaPodczas wspólnego wieczoru wyborczego PO, PSL i KWW Witolda Wróblewskiego w Hotelu Arbiter, głos zabrał m.in. Jerzy Wcisła, szef elbląskie Platformy Obywatelskiej. PO w tych wyborach nie wystawiło swojego kandydata na prezydenta miasta, poparło Witolda Wróblewskiego, startującego z własnego komitetu.
— To, że zdecydowaliśmy się na tego kandydata, to nie była kalkulacja wyborcza, to była kalkulacja myślenia o Elblągu, jako mieście, które wchodzi w następną perspektywę finansową w trudnej sytuacji, ale i wielkimi nadziejami. Nie ma alternatywnego programu dla Elbląga, który by zapewnił mu rozwój. Myślę, że teraz mieszkańcy, gdy będą konfrontowali dwa programy, szybko to wychwycą — powiedział m.in. Jerzy Wcisła.
godz. 22.16
Mamy nieoficjalne wyniki z trzech lokali wyborczych. Przypomnijmy, że głosowanie odbywało się w 62 punktach na terenie miasta. Obecnie trwa liczenie głosów.
Tak się przedstawiają:
Cezary Balbuza 53 głosy
Robert Grabowski 54
Adrian Meger 36
Janusz Nowak 218
Edmund Szwed 184
Jerzy Wilk 571
Witold Wróblewski 582


22.00
Jakub Urbankiewicz
"By starówka tętniła życiem" - to Waszym zdaniem również zadanie dla nowo wybranego prezydenta.
— Nowy prezydent na pewno powinien zająć się Starym Miastem. To cały czas jest duży problem. Niby jest tu coraz więcej knajp, restauracji, ale tak naprawdę nie mogą funkcjonować normalnie. Wszystkie inne miasta rozwiązały ten problem. Inne starówki tętnią życiem. Kolejny problem to brak wsparcia dla małych i średnich przedsiębiorstw. Cztery lata temu założyłem swoją firmę, nie dostałem żadnego wsparcia od miasta. Myślę, że to powinno wyglądać trochę inaczej — mówi 

Jakub Urbankiewicz, który głosował w komisji w ZSO nr 1 przy ul Pocztowej


21.45
Edmund Szwed
Pewny dobrego wyniku był Edmund Szwed, kandydat Obywatelskiego Elbląga na fotel prezydenta Elbląga.
— Podjąłem taką decyzję, bo zrozumiałem, że szanse mam ogromne, a powiedziałbym tak: ufam, że 100-procentowe — stwierdził. — Mnie interesuje bycie prezydentem Elbląga i właściwie nie analizuję, kto jest moim przeciwnikiem, przyjacielem. Być może życie pokaże, że wystarczy pierwsza tura. Pogodzę się z każdym wynikiem, każdą decyzją elblążan. Ja się oddałem do dyspozycji, a to elblążanie zadecydują, czy chcą żyć w mieście i w tym stanie, jaki został wygenerowany w wyniku 25 lat rządów dotychczas sprawujących władzę — dodał.21.30
Maciej KwiatkowskiCzym w pierwszej kolejności powinny zająć się nowowybrane władze miasta?
— Tych wyzwań jest tak wiele... Ale na pytanie, czego elblążanom najbardziej dzisiaj brakuje, odpowiedź nasuwa się sama. Brakuje miejsc pracy — powiedział nam Maciej Kwiatkowski, który głosował w Szkole Podstawowej nr 6 przy al. Piłsudskiego. — Wiadomo, że ani prezydent, ani radni nie wybudują nowych fabryk. I chyba nikt tego po nich nie oczekuje. Ale to od nich zależy, czy inwestorzy chętnie będą się wiązali z naszym miastem, czy wręcz przeciwnie. Dlatego od prezydenta i od radnych, którzy po tych wyborach będą rządzili miastem oczekuję właściwie jednego: ściągnięcia takich inwestorów do Elbląga, którzy stworzą tu na tyle atrakcyjne miejsca pracy, że ludzie nie będą musieli "za chlebem" wyjeżdżać za granicę. Wczoraj mój brat wyjechał do Anglii. Przez rok próbował znaleźć pracę na miejscu, ale bezskutecznie — dodał.godz. 21.15
Od północy z piątku na sobotę do czasu zakończenia głosowania obowiązywała cisza wyborcza. W tym czasie zakazana jest jakakolwiek agitacja.
— Otrzymaliśmy jeden sygnał dotyczący zakłócenia ciszy wyborczej. Mężczyzna zgłosił, że w sobotę rano wyciągnął korespondencję ze skrzynki pocztowej, a później znalazł w niej dwie ulotki różnych partii — mówi asp. Katarzyna Trochimczuk z zespołu prasowego Komendy Miejskiej Policji w Elblągu.

godz. 21.02
W Elblągu o 25 mandatów w Radzie Miejskiej walczyło 360 kandydatów, a o fotel prezydenta - siedmiu. Większość kandydatów na najwyższy urząd w mieście głosowało w swoich lokalach wyborczych przed południem. Obecny prezydent Jerzy Wilk wraz z małżonką głosował w Zespole Szkół Mechanicznych przy ul. Komeńskiego.
— Wszystko w rękach elblążan, to oni zdecydują o tym, kto będzie rządził przez najbliższe cztery lata. Mam nadzieję, że dobrze ocenią te 15 miesięcy, które miałem szansę zarządzać miastem. Udało się zrealizować dużo z tych obietnic wyborczych — powiedział.
godz. 21.01
Witamy w naszej relacji na żywo z wieczoru wyborczego. Już wkrótce zaprezentujemy Państwu pierwsze opinie z przebiegu głosowania w Elblągu. Nasi dziennikarze odwiedzili dzisiaj kilka lokali wyborczych pytając głosujących m.in. o to, czym w pierwszej kolejności powinny zająć się nowo wybrane władze miasta.

A jak wyglądało głosowanie w Waszym lokalu wyborczym? Czego oczekujecie od nowo wybranych władz. Czekamy na Wasze opinie na temat przebiegu wyborów oraz kampanii wyborczej w Elblągu i okolicach. Piszcie na gazeta@dziennikelblaski.pl

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB