Od kilku dni trwa zimowe pogotowie

2014-11-20 07:20:00(ost. akt: 2014-11-20 07:27:22)

Od 15 listopada w mieście obowiązuje pogotowie zimowe


Od 15 listopada w mieście obowiązuje pogotowie zimowe

Autor zdjęcia: Michał Skroboszewski


Od 15 listopada w mieście obowiązuje pogotowie zimowe. Oczywiście, faktyczną gotowość odpowiednich służb do walki ze skutkami zimowej aury przetestują pierwsze opady śniegu. Jak przewidują synoptycy, śniegu z deszczem można się spodziewać jeszcze w tym tygodniu. 

Za odśnieżanie i posypywanie piaskiem jezdni i chodników, zgarnianie błota pośniegowego, wywóz nadmiernej ilości śniegu i utrzymywanie całodobowego dyżuru zimowego odpowiada w tym sezonie konsorcjum trzech firm: Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania (lider), Przedsiębiorstwa Dróg i Mostów oraz gdańskiej spółki Sita Północ.



O dwa tygodnie później

Zwyczajowo, dyżur całodobowy i punkt informacyjno-dyspozycyjny uruchamiany jest 1 listopada.

— Zgodnie z umową, ten termin mógł ulec opóźnieniu w przypadku występowania korzystnych warunków pogodowych. I tak też się stało. Całodobowy dyżur zimowy obowiązuje od 15 listopada — informuje Rafał Maliszewski z zespołu prasowego elbląskiego ratusza.

Oczywiście, faktyczną gotowość konsorcjum do walki ze skutkami zimowej aury przetestują pierwsze opady śniegu. Jak przewidują synoptycy, śniegu z deszczem można się spodziewać jeszcze w tym tygodniu. 
Na stronie miasta: www.umelblag.pl można znaleźć pełen wykaz ulic, parkingów, chodników i placów objętych zimowym utrzymaniem.

W czasie trzech i sześciu godzin

— Drogi pierwszej kategorii mają być odśnieżone w ciągu trzech godzin od momentu ustania opadów. W przypadku gołoledzi ten czas jest krótszy o godzinę — informuje Rafał Maliszewski.
Drogi drugiej kategorii muszą być doprowadzone do porządku w ciągu 6 godzin od chwili ustania opadów bądź wystąpienia ślizgawicy.

— Pozostałe jednie będą odśnieżane interwencyjnie — informuje Rafał Maliszewski. 


Chodniki, w zależności od kategorii, muszą być oczyszczone ze śniegu i lodu w czasie 3 i 6 godzin od chwili ustania opadów śniegu.

— Do "akcji zima" muszą też być przygotowani właściciele , użytkownicy wieczyści i zarządcy nieruchomości, m.in. wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe — przypomina Rafał Maliszewski. — Właściciele domków, czy, na przykład, prezesi spółdzielni mogą się spodziewać mandatu, wypisanego przez strażnika miejskiego, jeżeli chodniki przed ich posesjami nie będą systematycznie oczyszczane ze śniegu i lodu.



Można zgłaszać uwagi

Na wszystkich pojazdach, walczących ze śniegiem i gołoledzią, również w tym roku będzie umieszczony, widoczny z daleka, herb Elbląga i numer telefonu do osoby sprawującej nadzór nad akcją "Zima" ze strony miasta.

— Każdy może zgłaszać swoje wnioski i uwagi w zakresie zimowego utrzymania dróg pod widocznym na pojazdach numerem telefonu: 55 239 32 95 — przypomina Rafał Maliszewski.


Zimowy punkt informacyjno-dyspozycyjny konsorcjum odpowiedzialnego za zimowe utrzymanie dróg w mieście działa przy ul. Orlej 2. Od 15 listopada jest on czynny całą dobę pod numerami telefonów: 882 128 656 i 55 232 42 57, wewn. 47 i 39. 


Źródło: Dziennik Elbląski