Zespół wsparcia osieroconych. Pomogą ukoić ból dzieci w żałobie

Tym razem Hospicjum to też życie zorganizowana została w z myślą o osieroconych dzieciach

Tym razem Hospicjum to też życie zorganizowana została w z myślą o osieroconych dzieciach

Autor zdjęcia: Michał Skroboszewski

Elbląskie hospicjum otacza troską nie tylko chorego, ale i jego bliskich. Z myślą o nich a w szczególności o dzieciach i młodzieży, powstał tu Zespół Wsparcia Osieroconych. Tu znajdziemy wsparcie osób, które mogą pomóc ukoić ból po stracie rodzica, rodzeństwa, przyjaciela.
Ogólnopolska kampania Hospicjum to też życie od jedenastu lat, co rok, organizowana jest również w Elblągu. Tegoroczna edycja odbywa się pod hasłem "Pomagamy dzieciom i młodzieży w żałobie".
- Śmierć, ból po odejściu bliskiej osoby to nadal tematy tabu, o których niechętnie rozmawiamy - mówi Anna Podhorodecka z Hospicjum Elbląskiego im. Aleksandry Gabrysiak. - Chcemy to zmienić, chcemy nagłośnić problemy związane z osieroceniem dzieci i młodzieży oraz zwiększenie świadomości na temat roli udzielanego im wsparcia, zarówno materialnego, jak i psychologicznego oraz edukacyjnego.

Tumbo pomaga
Dlaczego akurat dzieci i młodzież?
- Zaprzeczenie, gniew, targowanie się, depresja i akceptacja. Tak Elisabeth Kübler-Ross określiła pięć etapów, które przechodzi człowiek na wieść o tym, że jest nieuleczalnie chory - mówi Anna Zalewska, psycholog. - Myślę, że przechodzi je również człowiek w żałobie. Ważne, żeby przejść je wszystkie. Nieprzepracowane mogą mieć wpływ na całe nasze życie. W przypadku dzieci i młodzieży jest to niezwykle ważne. Często zdarza się, że bliscy również pogrążani w żałobie nie są w stanie wspierać dzieci.
Gdzie wtedy powinno znaleźć pomoc? Chociażby w szkole - odpowiadają organizatorzy kampanii. Jednak nie każdy nauczyciel wie jak postępować z uczniem w żałobie. Podpowiedź na ten temat znajdzie na www.tumbopomaga.pl.
- Zadaniem portalu Tumbo Pomaga, stworzony przez Fundację Hospicyjną, jest udzielanie wsparcia dzieciom i młodzieży przeżywającym żałobę. Na stronie znajdują się również programy
i materiały skierowane do grona pedagogicznego, pomagającego dzieciom.

Zespół wsparcia przy Toruńskiej

Kolejnym miejscem, w którym znajdziemy pomoc, jest Zespół Wsparcia Osieroconym. Konsultacje z psychologiem, pracownikiem socjalnym, kapelanem a nawet prawnikiem oraz indywidualne spotkania i rozmowy telefoniczne dla osób w żałobie potrzebujących rozmowy lub pokierowania czy msze święte dla osieroconych to wszystko oferuje zespół.
- Mamy duże doświadczenie w pracy z osobami osieroconymi, wsparcie oferowaliśmy im już wcześniej. Jednak teraz postanowiliśmy spiąć te nasze działania w jedno. Tak powstał Zespół Wsparcia Osieroconym - dodaje Podhorodecka.


naj

Źródło: Dziennik Elbląski