Sobota, 16 stycznia 2021. Imieniny Mascelego, Walerii, Włodzimierza

Zdjęcie sprzed 40 lat... czyli szpital wojewódzki na dużym ekranie

2015-01-30 09:00:00 (ost. akt: 2015-01-30 09:18:11)
Luty 1975 r. Plac budowy szpitala wojewódzkiego. Na pierwszym planie I sekretarz KMiP PZPR Bolesław Smagała

Luty 1975 r. Plac budowy szpitala wojewódzkiego. Na pierwszym planie I sekretarz KMiP PZPR Bolesław Smagała

Autor zdjęcia: z archiwum Stefana Muli

Dokładnie 40 lat temu, na początku lutego 1975 roku, na pustym wówczas terenie przy ówczesnej ul. Armii Czerwonej (dzisiaj Królewieckiej) odbyła się uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod planowaną budowę największego elbląskiego szpitala. To wydarzenie będzie tematem między innymi najbliższego spotkania w Światowidzie w ramach cyklu „Elbląg na dużym ekranie”.

W archiwum Stefana Muli, nieżyjącego już elbląskiego filmowca, zachowało się nagranie tamtej pamiętnej chwili sprzed 40 lat. Na archiwalnym ujęciu, na pierwszym planie, z kielnią - ówczesny I sekretarz Komitetu Miejskiego i Powiatowego PZPR w Elblągu Bolesław Smagała. Obok stoją inni lokalni notable i oczywiście „przyszłość narodu” – młodzież. Tego dnia Elbląg gościł przybyłego też z „samej” Warszawy I sekretarza KC PZPR Stanisława Kanię!

A w szpitalnych archiwaliach można przeczytać: „Budowa szpitala rusza w roku 1974 r. Nowa elbląska lecznica ma składać się z budynku głównego na 610 łóżek, pawilonu psychiatrycznego na 180 łóżek oraz bloku poradni przyszpitalnych. Koszt inwestycji oszacowany jest na ponad pół miliarda ówczesnych złotych. Wykonawcą olbrzymiej inwestycji zostaje Elbląski Kombinat Budowlany”.

Wydarzenie, które de facto zapoczątkowało historię Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu, postanowił „odświeżyć” Juliusz Marek, miłośnik historii Elbląga, dziennikarz, właściciel Telewizji Elbląskiej, który o tym m.in. będzie opowiadał podczas najbliższej edycji „Elbląga na dużym ekranie”. Widzowie, którzy obejrzą film zrealizowany przez TVE, zobaczą nie tylko archiwalne nagranie sprzed 40 lat, ale też aktualny wywiad z dyrektor naczelną szpitala, Elżbietą Gelert, piastującą swoje stanowisko nieprzerwanie od prawie 17 lat.

Spotkanie odbędzie się w najbliższy poniedziałek (02.02) w kinie Światowid przy pl. Jagiellończyka. Początek o godz. 18. Wstęp na projekcję jest wolny.
Anna Kowalska, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Elblągu

https://m.wm.pl/2015/01/orig/drugie-miejsce-229545.jpg
Puste miejsce pod budowę szpitala Fot. z archiwum Stefana Muli

https://m.wm.pl/2015/01/orig/trzecie-229546.jpg
Na zdjęciu na środku Stanisław Kania, sekretarz Komitetu Centralnego PZPR Fot. z archiwum Stefana Muli

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB