Niedziela, 19 maja 2019. Imieniny Celestyny, Iwony, Piotra

„Under the Same Sky” - uczymy się szacunku i tolerancji

2015-04-26 16:13:53 (ost. akt: 2015-04-26 16:16:11)

Autor zdjęcia: SP nr 6 w Elblągu

„Under the Same Sky” czyli „Pod tym samym niebem” jest projektem Comenius, w którym staramy się pokazać uczniom wartość tolerancji i szacunku w kontaktach między państwami i ich mieszkańcami. Chcemy im uświadomić, że w dorosłym życiu napotkają takie wyzwania i już teraz powinni nauczyć się współpracować z innymi, ponieważ tego będą od nich wymagali przyszli pracodawcy.

Jako nauczyciele wiemy, że technologia nie jest już przyszłością, lecz teraźniejszością. Jest światem, w którym funkcjonują i żyją nasi uczniowie.
Z tego powodu naszą powinnością jest przestrzegać młode pokolenie przed potencjalnymi zagrożeniami czyhającymi w sieci, ale równocześnie pokazać, w jaki sposób wykorzystywać ją w procesie uczenia się. Ale nie chodzi o naukę używania aplikacji i obsługi komputera. W rzeczywistości, to uczniowie uczą nas, pedagogów, jak to robić. My jesteśmy jedynie ich przewodnikami, którzy wyznaczają właściwe kierunki.

To właśnie praca polegająca na wspólnym działaniu uczniów, przeprowadzona w taki sposób, by była dla nich zabawą, pozwala nam zaprosić naszych podopiecznych do bezpiecznego świata nowoczesnych technologii. Daje im szansę stanąć twarzą w twarz z nową przygodą oraz samodzielnie znajdować rozwiązania problemów.

Takim wyzwaniem dla dzieci  biorących udział w projekcie “Under the Same Sky” był udział we wspólnej grze online o nazwie: “ Kto jest kim?”.  Aby mogła się odbyć, uczestnicy dokonali wyboru trzech osób, które miały znaczący wpływ na historię i/lub kulturę naszej ojczyzny. Następnym krokiem było wyszukanie kluczowych informacji na ich temat oraz napisanie kilku zdań zawierających wskazówki dla rówieśników z krajów partnerskich. Ostatni etap to umieszczenie zdjęć wybranych postaci na SMARTamp workspace.
 Główny cel zabawy to wskazanie imienia i nazwiska sławnej osoby z kraju partnerskiego i dopasowanie danych do zdjęcia. Zadanie okazało się o tyle trudne, że jedyną informacją, jaką mieli uczniowie, była fotografia oraz opis czytany przez rówieśników ze szkół partnerskich podczas sesji google hangout. Uczestnicy spotkania ćwiczyli umiejętność słuchania, krytycznego myślenia i rozwiązywania problemów.
Zwycięzcami zostali ci, którzy najszybciej odszukali konieczne dane.
 To tylko jeden z  przykładów tego, w jaki sposób pracujemy nad naszym projektem. Więcej informacji na temat tego zadania można znaleźć na naszej stronie internetowej www.underthesamesky2013.eu
 
Chcielibyśmy, by ten artykuł był wskazówką oraz inspiracją dla innych nauczycieli. Najważniejsze nie jest to, kto jest twórcą, lecz to, że wszyscy nasi uczniowie mają szansę uczyć się w innowacyjny i atrakcyjny dla nich sposób i, że nauka w ten sposób to jest to!

Informacji o projekcie udzielają Anna Górka i Agata Burglin ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Elblągu
Who is who

Źródło: Artykuł internauty

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB