środa, 27 stycznia 2021. Imieniny Anieli, Juliana, Przemysława

Odkrycie Truso to jego zasługa. Marek Jagodziński otrzymał medal Gloria Artis Zasłużeni Kulturze

2015-05-18 21:00:00 (ost. akt: 2015-05-18 21:48:45)
Od lewej: Marek Jagodziński i minister Piotr Żuchowski

Od lewej: Marek Jagodziński i minister Piotr Żuchowski

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

Elbląskie muzeum odkrywa przed nami legendę Truso, pokazuje jak żyli i w co wierzyli jej mieszkańcy. Średniowiecznej osadzie poświęcona jest otwarta tam w poniedziałek ekspozycja. Podczas uroczystości Marek Jagodziński został uhonorowany odznaczeniem Gloria Artis Zasłużeni Kulturze.

Nowa ekspozycja "Truso - legenda Bałtyku" przybliża nam intrygujący świat wikingów - nie tylko wojowników, ale strojnisiów, posiadających specjalne "żelazka" przeznaczone do prasowania koronek czy namiętnych graczy w planszówki. Jej centralnym elementem jest częściowo zrekonstruowana łódź wikińska, dzięki której poznamy handel i sposoby nawigacji sprzed tysiąca lat.

Wystawę elblążanie oglądali już podczas sobotniej Nocy Muzeów. Jednak jej uroczyste otwarcie odbyło się w poniedziałek. Śmiało już teraz możemy uznać je za jedno z ciekawszych wydarzeń kulturalnych tego roku.
— To wystawa ważna nie tylko dla Elbląga — przekonuje Maria Kasprzycka, dyrektorka muzeum — Truso jest nie tylko polskie, to również wspomnienie dawnej świetności całej gospodarki nadbałtyckiej.

Nowa ekspozycja wywarła duże wrażenie na gościach.
— To fascynująca, bardzo obrazowa wystawa — mówił Piotr Żuchowski, sekretarz stanu w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego, generalny konserwator zabytków. — Zwiedzając ją dowiadujemy się jak wyglądała religia, działania gospodarcze, ekonomiczne i strategiczne w czasach Truso. Okazuje się, że i dzisiaj tak naprawdę żyjemy bardzo podobnymi emocjami.

— Gdy na początku lat siedemdziesiątych o Truso opowiadał mi mój ojciec, było ono jeszcze legendą — dodał minister. — Znalazł się jednak człowiek [dr Marek Jagodziński - przyp. red.], który swoją konsekwencją, swoimi badaniami doprowadził do tego, że dzisiaj z ogromnym procentem prawdopodobieństwa możemy powiedzieć: odnaleziono to legendarne miejsce.

Poniedziałkowa uroczystość była również okazją aby docenić odkrywcę i badacza Truso. Dr Jagodziński, otrzymał przyznane mu przez ministra kultury odznaczenie - Gloria Artis Zasłużeni Kulturze.
naj

https://m.wm.pl/2015/05/orig/wikinskie-246861.jpg
Fot. Ryszard BielKomentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB