środa, 12 sierpnia 2020. Imieniny Hilarii, Juliana, Lecha

Masz pomysł na innowacyjny biznes? Otrzymasz pomoc!

2015-09-17 00:00:01 (ost. akt: 2015-09-16 15:48:40) Artykuł sponsorowany

Wiadomo, że w biznesie dobry pomysł to za mało. Debiutanci często nie mają środków na rozwinięcie firmy oraz popełniają błędy, które eliminują ich z rynku. Ma się to zmienić m.in. dzięki regionalnej platformie startowej dla nowych pomysłów biznesowych. — Mądrych, młodych ludzi jest wielu — mówi Wioletta Śląska-Zyśk, wicemarszałek województwa. — Chcemy te osoby zatrzymać u nas, w regionie.

We wrześniu w Olsztyńskim Parku Naukowo-Technologicznym samorządy z województwa warmińsko-mazurskiego zainicjowały współpracę na rzecz tworzenia ekosystemu sprzyjającego powstawaniu innowacyjnych firm. List intencyjny w tej sprawie został podpisany przez wicemarszałek województwa Wiolettę Śląską-Zyśk oraz prezydentów Olsztyna, Elbląga i Ełku. — Chcemy, żeby w naszym regionie powstawały innowacyjne firmy — tłumaczy wicemarszałek Wioletta Śląska-Zyśk. — Mądrych, młodych ludzi jest wielu. Chcemy te osoby zatrzymać u nas, w regionie. Brak doświadczenia biznesowego czy zbytni optymizm będzie weryfikowany przez specjalistów. Młody człowiek będzie mógł cały czas liczyć na wsparcie doświadczonych przedsiębiorców i specjalistów z różnych dziedzin.

Biznesmeni z regionu wielokrotnie potwierdzali, że drzemie w nich ogromny potencjał. Na Warmii i Mazurach nie brakuje firm produkujących nowoczesne jachty, które doceniane są w najodleglejszych zakątkach globu. To w Olsztynie swoją siedzibę ma jeden z wiodących na świecie producentów drukarek w technologii 3D. Jest nadzieja, że dzięki regionalnej platformie startowej dla nowych pomysłów biznesowych, do takich przedsiębiorstw dołączą kolejne.

List intencyjny jest właśnie jednym z elementów systemu, który ma zagwarantować dobry klimat dla startujących firm i pomóc w wychwyceniu najlepszych pomysłów biznesowych. Początkujący przedsiębiorcy mogą liczyć m.in. na wsparcie z programu Polska Wschodnia. Na działanie „Platformy startowe dla nowych pomysłów” przeznaczone jest aż 200 mln euro. Osoby fizyczne do 35. roku życia, a przede wszystkim absolwenci szkół wyższych oraz studenci ostatnich lat studiów, na dobry początek otrzymają wsparcie doradcze, dostęp do biura, a nawet bezzwrotną dotację na rozwój.

Warto dodać, że pomoc dla nowych firm jest przewidziana również w Regionalnym Programie Operacyjnym Warmia Mazury 2014-2020. Na inkubowanie przedsiębiorstw (m.in. wynajem powierzchni w parkach technologicznych, usługi doradcze i szkoleniowe) przeznaczone są 24,4 mln euro, na projekty inwestycyjne — 10,8 mln euro, będzie też 10,9 mln na instrumenty finansowe (pożyczki, poręczenia kredytowe itp.). O wsparcie na start będą mogły ubiegać się również osoby bezrobotne zainteresowane samozatrudnieniem. Na ten cel w RPO zarezerwowanych jest aż 28 mln euro.


Przedsiębiorcom pomóc mogą także pracownicy:
— Centrum Obsługi Inwestorów i Eksporterów, które udziela pomocy zarówno przedsiębiorcom, poszukującym nowych, zagranicznych rynków zbytu, jak i inwestorom zainteresowanym ulokowaniem tu biznesu; eksperci COIE mogą przygotować m.in. dane o zagranicznych rynkach czy potencjalnych kontrahentach oraz kompleksowe informacje niezbędne do przeprowadzenia inwestycji w naszym województwie; więcej na stronie www.invest.warmia.mazury.pl lub pod numerem telefonu 89 512 51 70;

— Warmińsko-Mazurskiej Agencji Rozwoju Regionalnego, w ramach której funkcjonuje punkt kontaktowy sieci Enterprise Europe Network. Pracownicy WMARR pomagają w rozwijaniu potencjału eksportowego i zdolności innowacyjnych małych i średnich przedsiębiorstw z naszego województwa; aby dowiedzieć się więcej, sprawdź strony www.een.wmarr.olsztyn.pl oraz www.wmarr.olsztyn.pl;