Poniedziałek, 1 marca 2021. Imieniny Albina, Antoniny, Radosławy

Pamiętaj mnie... "Ta choroba zabiera człowiekowi wszystko". Światowy Dzień Osób z Chorobą Alzheimera

2015-09-22 13:02:54 (ost. akt: 2015-09-22 20:18:37)
Arkadiusz Szymański z mamą Wandą

Arkadiusz Szymański z mamą Wandą

Autor zdjęcia: Anna Dawid

Portfel leży w lodówce, okulary w koszu na śmieci — to już widoczne objawy Alzheimera, ale też dopiero pierwsza faza choroby. Z czasem pogłębiają się problemy z orientacją, mówieniem, liczeniem i czytaniem. Na początku ludzie dotknięci tą chorobą tracą klucze, w ostatniej fazie tracą kontakt z rzeczywistością.

Problem dotyczy głównie osób w wieku 65 plus. Ryzyko zachorowania wcześniej wynosi zaledwie jeden procent. Szacuje się, że na świecie cierpią na tę chorobę 44 miliony ludzi, w Polsce 350 tysięcy.

Światowy Dzień Osób z Chorobą Alzheimera obchodzony jest 21 września. W tym roku przyświeca mu hasło "Pamiętaj mnie". W poniedziałek (21.09) w gospodarstwie agroturystycznym w Zastawnie spotkali się podopieczni Środowiskowego Domu Samopomocy przy ul. Podgórnej. W nim dzienną opiekę znajdują chorzy na tę chorobę, a ich rodziny i opiekunowie pomoc. 


U 71-letniej Wandy Szymańskiej Alzheimera zdiagnozowano sześć lat temu. Pani Wanda wymaga całodobowej opieki. Arkadiusz, jej syn jedynak, zrezygnował z kariery wojskowego oficera, by opiekować się mamą. 

— Opieka, to ciężki kawałek chleba. Całe szczęście, że jest ten ośrodek. Mama się w nim dobrze czuje, a ja mam wtedy czas dla siebie. Mogę się odespać, zrobić zakupy, posprzątać — mówi Arkadiusz Szymański. 


Jadwiga Kubacka, kierowniczka Środowiskowego Domu u Samopomocy przy ul. Podgórnej, osobom chorym na Alzheimera pomaga od 20 lat. 

— Trafiali do nas pracownicy fizyczni, prawnicy, wojskowi, policjanci, nauczyciele, lekarze. Ta choroba nie oszczędza nikogo i nie ważne jest, że przez całe życie było się na przykład księgowym i ćwiczyło umysł. To jest bez znaczenia. To chyba najbrzydsza z chorób, bo zabiera człowiekowi wszystko. Staje się on zależny od drugiego człowieka, i to pod każdym względem. 


Wyjazd chorych i ich rodzin zorganizowało Elbląskie Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Chorobą Alzheimera i Innymi Zaburzeniami Psychicznymi.
daw

Reportaż z Światowego Dnia Osób z Chorobą Alzheimera w Zastawnie w piątkowym Dzienniku Elbląskim.

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB