Sobota, 11 lipca 2020. Imieniny Benedykta, Kariny, Olgi

Międzynarodowy Dzień Niewidomych w „Słoneczku”

2015-11-04 20:49:46 (ost. akt: 2015-11-04 20:52:33)

Autor zdjęcia: SP nr 8 w Elblągu

W środę 4 listopada świetlica „Słoneczko”, działająca przy Szkole Podstawowej nr 8, świętowała Międzynarodowy Dzień Białej Laski oraz Międzynarodowy Dzień Niewidomych.

15 października od 1970 roku obchodzony jest na całym świecie jako Międzynarodowy Dzień Białej Laski, natomiast 13 listopada od 1946 roku, w dzień urodzin Valentina Haüya, założyciela pierwszej szkoły dla niewidomych w Paryżu, obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Niewidomych. Oba te święta mają na celu zwrócenie uwagi, że wśród społeczeństwa funkcjonują osoby niewidome i słabowidzące, które zmagają się z wieloma trudnościami – nie tylko natury infrastrukturalnej i technicznej, ale przede wszystkim – społecznej.

Mając na uwadze uwrażliwienie dzieci na potrzeby osób niewidzących, wychowawczynie Świetlicy „Słoneczko”, zaprosiły panią Justynę Rogowską – osobę niewidomą, prezesa zarządu Fundacji „Niewidomi na Tandemach”.

W świetlicy miały miejsce dwa spotkania: dla młodszych wychowanków oraz starszych. Podczas prezentacji pani Justyna zapytała dzieci, kim jest osoba niewidoma i w jaki sposób możemy ją poznać. Opowiedziała o swoich doświadczeniach. Pokazała w jaki sposób należy reagować, kiedy spotkamy na swojej drodze osobę niewidzącą i jak można jej pomóc. Uczniowie mieli okazję przeprowadzić panią przez salę świetlicy. Następnie prowadząca pokazała przedmioty, które w życiu codziennym ułatwiają jej funkcjonowanie. Dzieci mogły obejrzeć podręczniki napisane alfabetem Braille'a, książeczki z obrazkami dla osób niewidomych, tabliczkę do wykonywania działań matematycznych oraz specjalną maszynę do pisania. Każdy uczeń otrzymał na pamiątkę napisane swoje imię alfabetem Braille'a. Wychowankowie mieli okazję dopytać gościa o rzeczy, które ich zaciekawiły.
Na zakończenie dzieci obejrzały krótkie filmy pokazujące w jaki sposób działa Fundacja „Niewidomi na Tandemach”. Było to bardzo ciekawe doświadczenie, ponieważ uświadomiło uczniom, że osoby niewidome przy wsparciu osób widzących mogą prowadzić aktywny tryb życia uczestnicząc w rajdach rowerowych.
Marzena Skonieczna, wychowawca świetlicy


Źródło: Artykuł internauty

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentowanie wyłączone

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB