środa, 21 sierpnia 2019. Imieniny Franciszka, Kazimiery, Ruty

Mieszkania w byłym Zespole Szkół Turystyczno-Hotelarskich tylko dla nauczycieli?

2016-07-04 13:41:45 (ost. akt: 2016-07-04 13:47:35)
Budynek po byłym Zespole Szkół Turystyczno-Hotelarskich stoi pusty od listopada 2013 roku

Budynek po byłym Zespole Szkół Turystyczno-Hotelarskich stoi pusty od listopada 2013 roku

Autor zdjęcia: Ryszard Biel

Ruszył przetarg na adaptację pomieszczeń po byłym Zespole Szkół Turystyczno-Hotelarskich na mieszkania czynszowe. W przetargu zaznaczono jednak, że budynek będzie przeznaczony na mieszkania dla nauczycieli. Kłóci się to z pierwotnym założeniem tej inwestycji, która miała być dostępna dla wszystkich elblążan.

Budynek po Zespole Szkół Turystyczno-Hotelarskich przy ul. Saperów 14b stoi pusty od listopada 2013 r., kiedy szkołę rozwiązano. W marcu radni miejscy zadecydowali, by część niezagospodarowanego budynku sprzedać Starostwu Powiatowemu w Elblągu.

Resztę przejęło Elbląskie Towarzystwo Budownictwa Społecznego, które planowało urządzić w nim czynszówki, czyli mieszkania na wynajem na zasadach ETBS dla wszystkich elblążan. Przygotowano już koncepcję zagospodarowania budynku oraz dokumentację projektową wraz z pozwoleniem na budowę. 27 czerwca ruszył przetarg na adaptację pomieszczeń. Jednak w dokumencie stwierdzono, że budynek będzie przeznaczony na mieszkania dla nauczycieli.

Czy to oznacza, że tylko ta grupa zawodowa będzie się mogła ubiegać o nowe lokale?
— Zapis jest dość niefortunny, a wynika z zapisów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego tego terenu, który mówi, że budynek ten pełni funkcję edukacyjną, ale dopuszcza się w nim funkcję mieszkaniową na cel związany z edukacją. Zapis musieliśmy więc zostawić w takiej formie, bo gdybyśmy teraz zdecydowali się przeprocedować ten plan, zajęłoby to nam ok. 1,5 roku i pociągnęło za sobą koszty — mówi Łukasz Mierzejewski z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Elblągu. — Słowo edukacja w tym przetargu jest więc zapisem formalnym i w żadnym razie nie jest tak, że tylko nauczycielom jako grupie zawodowej będą przysługiwały nowe mieszkania.

O lokale będą się więc mogli starać wszyscy zainteresowania elblążanie. Zgodnie z koncepcją, w trzykondygnacyjnym budynku o powierzchni ponad 2,2 tys. m kw ma powstać 41 mieszkań, w tym dwa mieszkania dwupokojowe dla osób niepełnosprawnych.

Obecnie w Elblągu na przyznanie lokalu komunalnego czeka około 300 rodzin, których nie stać na zakup własnego mieszkania. O przyznaniu czynszówki, wynajmowanej od miasta decyduje często kolejność zapisu na liście osób oczekujących na mieszkanie.
AS

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB