Wtorek, 22 stycznia 2019. Imieniny Dominiki, Mateusza, Wincentego

Żona nie żyje, córka ciężko ranna. Prokuratura zapowiada: będziemy żądali dożywocia

2016-07-20 11:10:00 (ost. akt: 2016-07-20 13:54:58)

Autor zdjęcia: Michał Kalbarczyk

Podczas domowej awantury zadźgał żonę nożem, a córkę okaleczył. Takie zarzuty stawia prokuratura Janowi M., mieszkańcowi Drewnowa koło Fromborka. W środę w Sądzie Okręgowym w Elblągu miał się rozpocząć proces mężczyzny. Ten przebywa w szpitalu i nie udało się odczytać aktu oskarżenia.

Tragiczne wydarzenia miały miejsce 19 lipca ub. roku. Tego dnia, około godz. 16, sąsiedzi wezwali policję do awantury domowej, jaka wybuchła w domu 61-latka we wsi Drewnowo (gmina Frombork). Przybyli na miejsce funkcjonariusze zobaczyli dwie leżące na ziemi kobiety i pijanego mężczyznę siedzącego w fotelu. Starsza, 57-letnia Maria M. zmarła. 19-letnia Wioletta M., córka mordercy, została przetransportowana śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego do Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Olsztynie. Dziewczyna miała liczne rany kłute i cięte kończyn górnych, a cios nożem w plecy zadany przez jej ojca, uszkodził rdzeń kręgowy. W efekcie doszło do prawie całkowitego porażenia kobiety od pasa w dół.
Jan M. został zatrzymany i trafił do aresztu.

O winie 61-latka jest całkowicie przekonana prokuratura.
— Nie udało się odnaleźć motywu tej zbrodni, aczkolwiek ciężko tu mówić o jej racjonalnych podłożach — mówił Łukasz Iskrzyński z Prokuratury Rejonowej w Braniewie. — W jakimś sensie jest to związane ze stanem zdrowia oskarżonego. W toku śledztwa jego zeznania i stanowisko co do winy ulegało zmianom i modyfikacjom, ale prokuratura zebrała wystarczające dowody do tego, by przedstawić mu zarzut zabójstwa żony i usiłowania zabójstwa córki, która w trakcie awantury stanęła w obronie matki. Będę wnosił o dożywotnie pozbawienie wolności. Myślę, że wina oskarżonego w tym procesie bez problemu zostanie udowodniona.

W środę (20.07) w Sądzie Okręgowym w Elblągu miał się rozpocząć proces Jana M. Nie udało się odczytać aktu oskarżenia, bo oskarżonego i oskarżycielek posiłkowych w tym procesie zabrakło w sali sądowej. Mężczyzna przebywa obecnie w Szpitalu z Izbą Chorych Aresztu Śledczego w Bydgoszczy.
— 6 lipca został przyjęty do palcówki z powodu martwicy kikuta przedstopia lewego i 12 lipca został poddany zabiegowi operacyjnemu. Aktualnie przebywa na leczeniu — mówi sędzia Rafał Matysiak.

Jeszcze przed otwarciem przewodu sądowego, obrońca Jana M. zawnioskowała o całkowite wyłączenie jawności tego procesu. Do wniosku przychylił się sędzia prowadzący sprawę.
— Wniosek obrońcy jest zasadny z uwagi na zgromadzony materiał dowodowy, w szczególności wyjaśnienia oskarżonego, jak również zeznania pokrzywdzonej, które bardzo mocno wskazują na konflikt rodzinny. To mogłoby naruszyć ważny interes prywatny tej rodziny — dodaje sędzia Matysiak.
Kolejna próba rozpoczęcia procesu została wyznaczona na 21 września.

Jan M. śród swoich sąsiadów nigdy nie cieszył się dobrą opinią.
— On był chory, to wykolejeniec — mówili w lipcu ur. sąsiedzi mężczyzny. — Często bił żonę, gnębił ją. Obserwując, co się tam działo, można było spodziewać się, że dojdzie do tragedii. Nie pierwszy raz była u nich policja. Był pod nadzorem kuratora. Pani Maria była dobrą kobietą. Nigdy nie odmówiła nikomu pomocy. Pomagała sąsiadce po śmierci męża. Razem z córką była bardzo pracowita. W odróżnieniu do męża, który nie garnął się do pracy i pił.

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Karol #2031868 | 82.177.*.* 23 lip 2016 07:34

  I takich darmozjadów karmić i utrzymywać na koszt podatnika mało jest rowów melioracyjnych do czyszczenia ale po co jak trzeba takiego skazanego trzeba przypilnować lepiej zamknąć i mieć spokój

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Nick #2031013 | 37.201.*.* 21 lip 2016 23:20

  Wprowadzic wreszcie do K.K. KARE SMIERCI.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. spoko #2030280 | 83.23.*.* 20 lip 2016 20:51

  ile by nie dostał zdechnie w pudle

  Ocena komentarza: warty uwagi (7) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Znafca #2030225 | 89.228.*.* 20 lip 2016 18:52

  Jakie dożywocie? A co to - drzew w Elblągu brak?? A z braku laku to i na klamce podobno można ...

  Ocena komentarza: warty uwagi (8) ! - + odpowiedz na ten komentarz