Czwartek, 24 września 2020. Imieniny Dory, Gerarda, Maryny

W ten weekend obieramy kierunek Tolkmicko

2016-07-21 16:49:02 (ost. akt: 2016-07-21 16:57:37)
Dni Jakubowe mają w Tolkmicku wieloletnią tradycję

Dni Jakubowe mają w Tolkmicku wieloletnią tradycję

Autor zdjęcia: Anna Dawid

Na tegorocznych Dniach Jakubowych bawimy się przez dwa dni (23 i 24.07) i do tego podwójnie, bowiem święto patrona rybaków i pielgrzymów połączono z 800-leciem chrztu Lanzanii. To historyczna kraina pruska, położona w północnej części Wysoczyzny Elbląskiej. 


Dni Jakubowe rozpoczną się przy Świętym Kamieniu, olbrzymim głazie leżącym w Zalewie Wiślanym, cztery kilometry od Tolkmicka w kierunku Fromborka. Według legendy pogańscy kapłani składali na nim ofiary w intencji wypływających na połów rybaków. W sobotę o godz. 10 rozpocznie się tu inscenizacja chrztu Warpody, czyli wodza pruskiego z Lanzanii, który w 1215 roku przyjął zwierzchnictwo biskupa Chrystiana. W 1216 r. papież Innocenty III zatwierdził chrzest pruskich Łężan.


— Było to ważne wydarzenie dla rozwoju tych ziem. Oczywiście inscenizacja chrztu będzie jedynie opartą na historycznych przekazach interpretacją — zapowiada ks. Józef Grochowski, proboszcz parafii św Jakuba Apostoła w Tolkmicku, która jest jednym z organizatorów Dni Jakubowych 2016. — Po inscenizacji zapraszamy wszystkich do udziału w procesji, która przejdzie od Świętego Kamienia na tolkmicki rynek. Przed kościołem będzie można obejrzeć kolejną historyczną scenkę: „Ochrzczeni Prusowie u Innocentego III w Rzymie”.

Inne atrakcje zaplanowane na sobotę to: koncert Parafialnej Orkiestry Dętej z Szastarki (godz.12), zabawy historyczne dla dzieci (godz. 16), koncert lutniowy w kościele (godz. 19), zabawy historyczne dla dorosłych (godz. 20). 

Niedzielne świętowanie rozpocznie odpustowa msza święta w kościele parafialnym (godz. 13).

Po niej Dni Jakubowe „przenoszą się” na miejskie targowisko. Jarmark (od godz.13), warsztaty artystyczne, prowadzone przez instruktorów Centrum Spotkań Europejskich Światowid, koncerty (od godz.14.15) Anity i Sylwii, Roberta Fursa, zespołu Sentyment, Mirelli Burcewicz, Barbary Klikowicz, Marka Żochowskiego to niektóre z atrakcji zaplanowanych na niedzielę.

— W niedzielę o godz. 16 zapraszamy do portu na święcenie jachtów i łodzi, a o godz. 18.45 na plac przed kościołem na poświęcenie pojazdów — zachęca ks. Grochowski. 

Przez sobotę i niedzielę można będzie w Tolkmicku oglądać rekonstrukcję wioski pruskiej.

daw

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB