Piątek, 10 kwietnia 2020. Imieniny Borysławy, Makarego, Michała

Do ośmiorniczek tulą się maluchy z elbląskiego szpitala

2016-07-26 14:41:11 (ost. akt: 2016-07-26 14:53:53)

Autor zdjęcia: Michał Kalbarczyk

Coraz bardziej popularna w całej Polsce akcja "Ośmiorniczki dla wcześniaków” przyjęła się także w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Elblągu. Dzieci leżące w inkubatorach na oddziale intensywnej terapii noworodka mają uszytych z włóczki towarzyszy. Maskotki dodają otuchy także rodzicom, a osoby je wykonujące mają poczucie robienia czegoś ważnego dla innych.


Wcześniaki po urodzeniu mają potrzebę chwytania. Zaciskają piąstki na kablach i przewodach, które otaczają je w inkubatorze. W ten sposób mogą sobie jednak zrobić krzywdę. Włóczkowa ośmiorniczka jest więc nie tylko bezpieczna i przyjazna, ale też kształtem przypomina pępowinę z łona matki. Maluchy chętnie się do nich przytulają.
— Szpital wojewódzki został objęty tą akcją w czerwcu tego roku. Od momentu, gdy pierwsze ośmiorniczki trafiły na nasz oddział zauważyliśmy, że dzieci będące w najcięższym stanie zdrowia, podłączone do respiratora czy cepapu, są znacznie spokojniejsze. Przytulają się do maskotek, wyciszają, oplatają, jak pępowiną, przez co nie musimy im podawać tak wiele leków uspokajających. Kluczowe są wypustki ośmiorniczek, miękkie, w sam raz do chwytania dla małych rączek — mówi Barbara Chomik, ordynator Oddziału Noworodków Intensywnej Terapii i Patologii Noworodka WSZ w Elblągu.

Maskotki dla wcześniaków ze szpitala wojewódzkiego wykonują wolontariuszki z Elbląga skupione wokół grupy, która swój początek wzięła na jednym z portali społecznościowych.
— Do tej pory wydziergałam już ok. 20 ośmiorniczek. Maskotki są wykonane według dość restrykcyjnych zasad. Składają się w 100 proc. antyalergicznej bawełny, wypełnione są atestowaną kulką silikonową i prane w szpitalu by pozbyć się zarazków. Zanim zabawka trafi do dziecka, mama zabiera ją do domu i śpi z nią przez kilka dni, by ośmiorniczka przesiąkła jej specyficznym zapachem i dobrą florą bakteryjną ciała — opowiada Iwona Barańska, koordynatorka akcji na region elbląski.

Maskotki chwalą rodzice wcześniaków, którzy wskazują, że ośmiorniczki dają maluchom poczucie bezpieczeństwa.
— To personel w szpitalu powiedział mi o tej akcji wręczając ośmiorniczkę na własność. Córkę urodziłam w 33. tygodniu ciąży. Ośmiorniczka towarzyszy Madzi od kilku dni. Córeczka żywo interesuje się maskotką i ciągnie ją za macki z włóczki przez cały czas. Ja też jestem spokojniejsza, bo nie obawiam się, że łapie np. za kable, które mogą jej wyrządzić krzywdę — mówi Paulina Lanczewska.

W całej Polsce wolontariuszki z wielu miast wydziergały już ok. 4 tysiące ośmiorniczek. Co miesiąc na oddział patologii noworodka w Elblągu trafia ok. 20 maluchów. I taka ilość ośmiorniczek jest tu potrzebna w każdym miesiącu, bo po opuszczeniu szpitala ośmiorniczki stają się własnością maluszków.
— W tej chwili w Elblągu jest sześć pań, które zajmują się szyciem ośmiorniczek. czekamy na więcej, bo zapotrzebowanie jest naprawdę ogromne. Ja dołączyłam do grupy całkiem niedawno i na swoim "koncie" mam już 30 ośmiorniczek. To naprawdę nie jest trudna praca, bo trzeba tylko znać tzw. półsłupki, czyli podstawowy ścieg przy pracy na szydełku. Wprawne palce poradzą sobie z taką ośmiorniczką w ok. 3 godziny — mówi Edyta Solecka, wolontariuszka.

Każdy kto chciałby pomóc w dzierganiu włóczkowych maskotek może zapisać się do grupy elbląskiej przez formularz na stronie „Ośmiorniczki dla wcześniaków” na facebooku.
as

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. ox #2034172 | 88.156.*.* 26 lip 2016 20:46

  Biedne takie dzidziule ale akcja super.Trzymam kciuki za wszystkie maluszki z inkubatorów :-).

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. sb #2034078 | 31.0.*.* 26 lip 2016 17:37

  Super ale na foto malec nie tuli ośmiornicy :P Znaleźli byście foto pozytywniejsze.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-4) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. Glon #2034039 | 217.99.*.* 26 lip 2016 16:23

  Super akcja ! Mocno popieram

  Ocena komentarza: warty uwagi (5) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Postive Vibes #2033995 | 92.60.*.* 26 lip 2016 15:13

  Bardzo pozotywne :)

  Ocena komentarza: warty uwagi (4) ! - + odpowiedz na ten komentarz