Żuławy śpiewem malowane

2016-07-26 16:41:12(ost. akt: 2016-07-26 16:47:30)

Autor zdjęcia: materiały organizatora

Twórczo i głośno było w ostatnich dniach w Oleśnie. Słychać było dźwięk młota kowalskiego, w powietrzu unosił się zapach farby....i duch artystyczny .... A wszystko to okraszone pięknymi pieśniami słowiańskimi białym głosem śpiewanymi....

CO TO ZA HAŁAS?
Ta cudowna atmosfera oleśnieńskiej STODOLARNI stworzona została dzięki projektowi pn: ”TRADYCJE SŁOWIAŃSKIE ŚPIEWEM NA ŻUŁAWACH MALOWANE” . Wnioskodawcą projektu jest Stowarzyszenie Mieszkańców Oleśno -Wieś z Pomysłem, a strategicznym sponsorem Centrum Spotkań Europejskich ŚWIATOWID w Elblągu. Swoim Patronatem twórcze działania w Oleśnie objął Starosta Elbląski Maciej Romanowski.
Projekt skierowany jest do mieszkańców powiatu elbląskiego ziemskiego - liderów, członków i wolontariuszy ngo’s (animatorów społecznych).

SKĄD POMYSŁ?
Genezą pomysłu powołania do życia tego przedsięwzięcia jest fakt , iż znakomita część mieszkańców naszego regionu, to ludność napływowa, której korzenie bardzo często sięgają odległych zakątków Polski i nie tylko. Wielu mieszkańców to potomkowie Łemków, Bojków, Ukraińców (np. mieszkańcy wsi Kwietnik…). Część z kolei , to potomkowie mieszkańców byłych terenów wschodniej Polski , a obecnej Białorusi, Litwy, czy Rosji. Budowanie tożsamości nie może być oderwane od źródeł. Korzenie mieszkańców tych ziem osadzone są bardzo głęboko w kulturze słowiańskiej, której barwnym elementem był wszechobecny śpiew. Tradycyjnym i naturalnym głosem w śpiewie ludowym (źródłowym ) jest śpiew biały, czyli śpiew archaiczny. Każdy człowiek, który się rodzi dysponuje wielką siłą głosu białego. W trybie socjalizacji i edukacji traci te naturalne umiejętności na rzecz emisji gardłowej, zaciśniętej. Propagowanie śpiewu białego w tradycjach słowiańskich pozwoli na powrót do korzeni tak w postaci tradycyjnych pieśni, obrzędów, jak i sposobu wydobywania głosu, a tym samym zarządzania własnym ciałem. Otwieranie się na przestrzeń, naturalność przekazu, twórcze (naturalna improwizacja) podejście.

DLA KOGO?
Bezpośrednimi odbiorcami projektu jest 20 osobowa grupa, rekrutująca się z przedstawicieli organizacji pozarządowych z terenu powiatu ziemskiego, lub osób rekomendowanych przez te organizacje (liderów, członków i wolontariuszy ngo’s (animatorów społecznych).
Realizacja projektu rozpoczęła się 12.07.i trwać będzie do 31.12.2016 r. Główne działania będą miały miejsce w Oleśnie, natomiast część koncertowa działań prowadzona będzie w Aniołowie, Tolkmicku, Elblągu…

WISIENKA NA TORCIE!!!
Pierwszą turę zakończył cudowny koncert śpiewu białego profesjonalnej grupy Sudarynja, któremu towarzyszył w części zespół uczestników warsztatów. Co to się działo....co to się działo..... Pieśni polskie, bułgarskie, mołdawskie, serbskie, kozackie.... Była radość, łzy wzruszenia...., a wszystko w magicznej przestrzeni oleśnieńskiej STODOLARNI...

Marlena Szwemińska
prezeska Stowarzyszenia Mieszkańców Wsi „Oleśno – wieś z pomysłem”

Źródło: Artykuł internauty