Wtorek, 26 marca 2019. Imieniny Dory, Olgi, Teodora

Przemarsz orszaku, koncert Kasi Klich... Pasłęk w sobotę świętuje 719-lecie

2016-09-09 13:27:22 (ost. akt: 2016-09-09 13:40:33)

Autor zdjęcia: Arkadiusz Kolpert

Przemarsz w historycznych strojach, konkursy, występy artystyczne i koncerty. Gwiazdą wieczoru będzie Kasia Klich. W sobotę (10.09) Pasłęk świętuje 719-lecie nadania praw miejskich i zaprasza do udziału w obchodach.

Blisko 13-tysięczny Pasłęk w sobotę (10.09) będzie świętował 719. rocznicę nadania praw miejskich. Z tej okazji ulicami miasta przejdzie uroczysty orszak w strojach historycznych, a na placu przy ul. Ogrodowej odbędą się inscenizacje nadania praw miejskich Pasłęk i koncerty. Uroczystość uzupełnią również festyny sołectw. W finale wieczorem na scenie pojawi się gwiazda wieczoru Kasia Klich (początek koncertu o godz. 21.30).

Pasłęk to miasto o bogatej historii. Prawa miejskie otrzymało 29 września 1297 r. Zbudowali jeuchodźcy z Holandii, sprowadzeni przez Krzyżaków i nazwali je wówczas Holland. W 1701 r., aby podkreślić związek miasta z Królestwem Pruskim dodano „Preussisch” i odtąd aż do 1945 r. nosiło ono nazwę Preussisch Holland. Miasto i gmina Pasłęk zajmują obecnie powierzchnię 264 km kw. W skład gminy wchodzi 38 sołectw. Położona jest głównie na Równinie Warmińskiej i Pojezierzu Iławskim.

— Pasłęk rozwija się pięknie i dynamicznie, na co zwracają uwagę mieszkańcy i goście — ocenia burmistrz miasta Wiesław Śniecikowski. — O kondycji Pasłęka świadczyć mogą zrealizowane na przestrzeni ostatnich lat inwestycje, a jest ich bardzo dużo. O kondycji Pasłęka świadczą także obiektywne rankingi przeprowadzane przez podmioty zewnętrzne, np. ranking Rzeczpospolitej „Europejski Samorząd”. Zajęliśmy wysokie 83 miejsce w kraju, a pierwsze miejsce w woj. warmińsko-mazurskim wśród gmin miejsko-wiejskich pod względem pozyskanych dotacji z Unii Europejskiej w przeliczeniu na jednego mieszkańca gminy. To świadczy m.in. o tym, że samorząd pasłęcki jest niezwykle aktywny i przedsiębiorczy. Chcę jednak podkreślić, że główny wpływ na życie miasta mają jego mieszkańcy, ich aktywność i pomysłowość.
AKT

Program obchodów
godz. 12 msza święta w intencji mieszkańców Pasłęka w kościele bł. J. Matulewicza, ul. Kopernika 28
godz. 12.45 formowanie orszaku (miejsce zbiórki plac parkingowy przy sklepie Netto, ul. Polna 2A)
godz. 13 przemarsz uroczystego, paradnego orszaku w strojach historycznych ul. 3 Maja na plac parkingowy przy ul. Ogrodowej
godz. 13.20 inscenizacje nadania praw miejskich Pasłękowi przygotowane przez Gimnazjum nr 1 i nr 2 oraz występy dzieci i młodzieży z innych pasłęckich placówek oświatowych
godz. 15 zespół folklorystyczny Pasłęczanie,
— zespól Truso
— soliści sekcji wokalnej POK
godz. 19.30 występ zespołu 4Szmery
godz. 21.30 koncert gwiazdy wieczoru Kasia Klich
godz. 23 koniec imprezy

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB