środa, 21 sierpnia 2019. Imieniny Franciszka, Kazimiery, Ruty

Czołg-pomnik z Elbląga na celowniku IPN. Czeka go demontaż?

2016-10-06 15:27:33 (ost. akt: 2016-10-06 16:50:13)

Autor zdjęcia: Michał Kalbarczyk

Czołg-pomnik z centrum Elbląga oraz obelisk z tablicą pamiątkową na cmentarzu przy ul. Agrykola trafiły na wstępną listę Instytutu Pamięci Narodowej obiektów upamiętniających Armię Czerwoną. Czy to oznacza, że zostaną zdemontowane?

Instytut Pamięci Narodowej przygotował wstępną listę obiektów z całego kraju, które jego zdaniem „upamiętniają Armię Czerwoną”. Na cenzurowanym znalazło się także osiem obiektów z naszego regionu, w tym dwa z Elbląga. To czołg stojący przy ul. Armii Krajowej, wyszczególniony jako pomnik zwycięstwa nad faszyzmem oraz obelisk z tablicą pamiątkową na cmentarzu żołnierzy Armii Radzieckiej przy ul. Agrykola.

Czołg-pomnik stanął przy ul. Armii Krajowej w 1976 r. Jego historia wiąże się z Pierwszym Warszawskim Pułkiem Czołgów im. Bohaterów Westerplatte, który stacjonował w Elblągu od 1954 r. Na pomysł przekazania miastu jednego z czołgów pułku wpadł Marian Szynkielewski, ówczesny prezes PTTK w Elblągu. Tak też się stało. Przez te wszystkie lata obiekt był ulubionym miejscem zabaw dzieci. Często był bohaterem pamiątkowych fotografii. Czy znalezienie się na liście IPN oznacza, że zniknie z krajobrazu miasta?

Więcej o sprawie piszemy w piątkowym wydaniu Dziennika ElbląskiegoŹródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (13) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Rudy do domu biegiem #2088454 | 82.20.*.* 14 paź 2016 01:12

  https://gfycat.com/WaterloggedSorrowfulA rmedcrab

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. już są efekty #2087847 | 91.233.*.* 13 paź 2016 11:18

  ta pomnikomania spowodowała już ze. W Rosji złożono petycję o likwidację pomnika ofiar katynia - nazywając go pomnikiem zakłamania , Na ukrainie ugrupowania nacjonalistyczne wystosowały petycje i publicznie nawołują ze po likwidacji pomników sowieckich pora rozpoczać likwidacje pomników polskich zaczynając od Lwowa. O ironio powołują sie przy tym na działania władz polskich w sprawie pomników sowieckich. czy naprawdę oszołomstwo polskich władz juz nie ma umiaru i nie widzi jakie skutki dają 'pomnikowe ' wojny a co gorzse przekształcane wojny cmentarne

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. czy ci idioci #2087758 | 91.233.*.* 13 paź 2016 09:34

  Czy ci idioci naprawde chca wywołac wojne z Rosją. przecież ruszanie tablic na cmentarzach zostanie potraktowane jako profanacja tego miejsca. po takich cmentarnych wyczynach , bedzie pewnikiem ze nastąpi likwidacja pomników w katyniu. Czy oni w ogóle myślą. Ukraińcy także tylko szukają dobrego pretekstu żeby zlikwidowac cmentarz Orląt. jak takie przykłady zobaczą u nas szybko znajdą powód. czy u nas któś wogóle myśli?

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. jeszcze i tablica #2087747 | 91.233.*.* 13 paź 2016 09:27

  jeszcze i tablica. przecież ona stoi na cmentarzu, a zmentarze powinny być nianaruszalne. czyCi idioci powariowali?

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. czyteloo #2085202 | 176.97.*.* 10 paź 2016 20:03

  czy autorka artykułu mogłaby napisać kiedy , kto i po co ten czołg-pomnik postawił? przeciez IPN nie "likwiduje " czołgów, T 34 -85 jest sporo w Polsce, nawet w prywatnych rekach,m stoja sobie i nikomu nic do nich, ten konkretny czołg postawiono ku chwale Armii Czerwonej, po to on tam został postawiony, potem żeby nie było wstydu go zlikwidowano i stał sobie czołg jako czołg, pomalowany na różowo, potem jacys pasjonaci go wywalowali na zielono i niby jest teraz pamiątka po czołgistach z Elblaga, IPN zapewnie nie wie, że pierwotny czołg pomnik nie istnieje, Elblag zdebolszewizował ten pomnik sam, zlikwidował go po cichutku ileś tam lat temu, ale formalnie nie zrobiono nic i teraz to sie mści, bo w ksiegach formalnie mamy pmnik ku czci Armii Czerwonej i nie dziwota, ze go chca zlikwidować, może ktos z miasta ruszy du...ko i napisze pismo wyjasniające, że pomnika nie ma i skończy durna aferę o nic

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (13)