Czwartek, 9 lipca 2020. Imieniny Hieronima, Palomy, Weroniki

Lech Wałęsa rozmawiał w Elblągu o demokracji [zdjęcia]

2016-10-10 21:21:00 (ost. akt: 2016-10-10 21:38:10)

Autor zdjęcia: Michał Kalbarczyk

Co zrobić, żeby wolność odbudować i utrzymać i jaka ma być demokracja w Polsce - m.in. te zagadnienia poruszano podczas spotkania z byłym prezydentem Polski Lechem Wałęsą, który w poniedziałek odwiedził Elbląg.

W poniedziałek (10.10) Lech Wałęsa przyjechał do Elbląga na zaproszenie członków Komitetu Obrony Demokracji, by w otwartym spotkaniu z mieszkańcami Elbląga i okolic porozmawiać o kondycji demokratycznej Polski.
— Moje pokolenie zbudowało obecny system, który mamy w Polsce. Ustanowiliśmy trójpodział władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. My jesteśmy za Polskę odpowiedzialni: w takim stanie musimy przekazać ją następnym pokoleniom Dziś przyszły takie czasy, że elity rządzące chcą naruszyć ten system i nam go zabrać. Demokracja w Polsce jest zagrożona — zaczął były prezydent.

Lech Wałęsa podkreślał na spotkaniu m.in jak ważny jest udział Polaków w wyborach: prezydenckich, samorządowych i parlamentarnych.
— Polacy się pogubili: nie wiedzą, na kogo mają głosować, nie znają partii politycznych. Dlatego duża grupa nie poszła na ostatnie wybory prezydenckie. Z kolei inna grupa wspierana przez osoby z Torunia poszła. I wygrała. Dlatego dziś tak ważne są wspólne spotkania, takie jak to, rozmowy i przede wszystkim nasza obecność przy urnach — komentował prezydent zapytany o to, jak widzi demokratycznego ducha Polaków.

Pytający zwracali uwagę na to, że dzisiaj szczególnie trudno do politycznej aktywności namówić młodzież.
— Wina w tym leży po stronie partii politycznych, których programy wyborcze są nieczytelne. Politycy swe koncepcje muszą przedstawiać w sposób jasny i dokładny. Wtedy młodzież dla własnego interesu zacznie chodzić na wybory — zaznaczył były prezydent.

Lecha Wałęsę pytano także o obecnie prowadzoną politykę zagraniczną Polski.
— Ze wszystkimi się kłócimy. Rosja jest zła, zadarliśmy z Francją — tłumaczył prezydent nawiązując do ostatniej decyzji rządu o nie kupowaniu od francuskiej firmy Airbus Helicopters śmigłowców Caracal. — PiS podejmuje krzywdzące decyzje dla narodu. A trzeba rozmawiać skutecznie, a nie poniżać.

Nie zabrakło także pytań o stosunki z Ukrainą i kryzys emigracyjny.
— Byłem na Ukrainie podczas "pomarańczowej rewolucji". Mówiłem Ukraińcom "Rosja nie będzie was chciała tak łatwo puścić". Trzeba pamiętać, że dziś Europa nie jest na tyle silna, by Ukrainę przyjąć pod swoje polityczne skrzydła. Ukraina jest bardzo zależna od Rosji: wystarczy tylko wspomnieć o gazociągu rosyjskim, który przebiega przez ten kraj — tłumaczył Wałęsa. — Co do kryzysu emigracyjnego uważam, że powinniśmy pomóc uchodźcom, ale w ten sposób, by skutecznie włączyć się w walkę z niedemokratycznymi nacjami, które na terenach ogarniętych wojną próbują zaprowadzić swój "porządek". Uchodźcy powinni wrócić do swoich krajów: mała migracja nie jest niebezpieczna. Ale jeśli ktoś zaczyna iść czwórkami, to trzeba liczyć się z tym, że zaraz poprosi o wiele rzeczy, które mogą być sprzeczne z przyjętym przez inne kraje porządkiem.

Byłego prezydenta pytano także o jego stosunek do niedawnego "czarnego marszu" i utrzymania kompromisu aborcyjnego.
— Ten temat musi być szerze wyjaśniany. Bo nie chodzi tylko o zachwianie wolności człowieka i jego prawa do wyboru: to także dylematy medyczne, czy religijne. Gdy byłem prezydentem powiedziałem "jeśli chcemy tak daleko mordować dzieci, to ja przestaję być prezydentem". Uważam, że tamto przyjęte przez nas prawo było dobre — zakończył Wałęsa.

W 1993 roku za prezydentury Lecha Wałęsy weszła w życie ustawa o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży, która ograniczyła dostęp do zabiegów aborcyjnych. Od tego czasu można dokonywać legalnej aborcji przy zaistnieniu jednej z określonych przesłanek:zagrożenia życia i zdrowia kobiety, ciężkiego uszkodzenia płodu, które zostają stwierdzone podczas badań prenatalnych, lub gdy ciąża jest wynikiem gwałtu lub czynu kazirodczego.

Lech Wałęsa to czołowy opozycjonista w okresie PRL, współzałożyciel i pierwszy przewodniczący NSZZ Solidarność, laureat pokojowej nagrody Nobla, prezydent Polski od 22 grudnia 1990 do 22 grudnia 1995, a także Honorowy Obywatel Elbląga.
as

Komentarze (24) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Wielki Boze #2094993 | 91.233.*.* 22 paź 2016 21:02

  Jak kazda rewolucja własne dzieci pożera. toż 25 lat temu za nazwanie wałesy publicznie Bolkiem lub kapusiem ludzie by czlowieka zlinczowali na ulicy. tak sie wszystko do góry dupą poprzewracało. i co się dziwić stalinowi że ten załatwial samych swoich , kiedy to samo lecz jeszcze w łagodniejszym wymioarze widzimy obecnie u nas.

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. Nick #2090216 | 37.201.*.* 16 paź 2016 22:19

  Demokracja , a gdzie ona jest ? Bo w Uni na pewno nie.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. starfucker #2087199 | 178.235.*.* 12 paź 2016 16:50

  Bolek, dawaj moje 100 000 000 oszuście.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Realista #2086524 | 83.21.*.* 12 paź 2016 05:06

  Nie mogę się wypowiedzieć ponieważ operator wrzuca swoje informacje i utrudnia wpis na temat zbłaźnionego Bolka zamachem przeprowadzonym na rząd Premiera Olszewskiego po przylocie z Moskwy i otrzymanych wytycznych. Gdyby nie zamach dziś Polska byłaby wolna od złodziei i gospodarka wraz z majątkiem Narodowym była by w dużo lepszej kondycji a Naród Polski wolny od kolesiostwa i korupcji czyli wolny od PO i PSL rządów pseudo demokratycznych a Sądy wolne od matactwa i naginania Prawa, wolne też od umacniania systemu i władzy komunistycznej, dokonano by wymiany na pełno demokratyczne rządy i sądy bez wojny w Trybunale Konstytucyjnym. Wielkim nieporozumieniem i straconym czasem dla Polski był okres rządów Pana Wałęsy , dziś my Polacy z perspektywy straconych lat i ograbionego Narodu patrzymy inaczej, zostaliśmy bez demokracji, którą obecnie przywraca rząd PiS-u. Tak tak Panie Wałęsa sieć Pan spokojnie a Naród wie swoje i żadne nawoływania o demokrację z Pańskich ust nie padają są to chęci powrotu do Polski układowej i skorumpowanej a Naród tego nie chce i nie godzi się na konfidentów przy władzy. Dosyć zamilcz mizerny człowieku i sieć cicho bo Ci odbiorą Nobla mając honor oddał byś go sam. Trzeźwo myślący Polak ocenia sprawy z perspektywy lat i wie swoje, że nigdy nie będzie przyzwolenia na zależną politykę lub zależne Państwo od żydokomuny, ludzi tylko robiących interesy w Polsce i nie są Polakami, otwórz oczy i spójrz na świat taka jest rzeczywistość.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Janusz:Ojciec Delfiny,Rodżera,Ala iDżesiki #2086034 | 81.190.*.* 11 paź 2016 15:47

   Bolek, kiedy doniesiesz mi drugą wódkę?

   Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  Pokaż wszystkie komentarze (24)