Czwartek, 17 października 2019. Imieniny Antonii, Ignacego, Wiktora

Chciał wyłudzić pieniądze od elbląskiej kurii. Wystawiał faktury za przewóz kleryków

2016-11-03 09:08:11 (ost. akt: 2016-11-03 09:30:10)

Autor zdjęcia: archiwum policji

Policjanci zatrzymała 24-letniego oszusta, który podróżując po Polsce podszywał się pod firmy przewozowe i wysyłał do kurii faktury za przewóz kleryków do Rzymu. Wszystkie faktury opiewały na sumę ponad 100 tysięcy złotych. Ofiarą jego działań miała paść również diecezja elbląska, która zaalarmowała policję.

Policjanci z Elbląga, pod nadzorem prokuratury, badają sprawę oszustwa, którego ofiarą miała paść Diecezja Elbląska. Oszust podszywał się pod legalnie działające firmy przewozowe i wysyłał do kurii faktury za przewóz kleryków do Rzymu. Faktury opiewały na sumę ponad 100 tysięcy złotych, co wzbudziło podejrzenie duchownych. Powiadomili oni policjantów w Elblągu. Ci z kolei, już po kilku dniach od zawiadomienia, zatrzymali podejrzanego. Zameldowany w Gdańsku i zamieszkały w Warszawie 24-latek podróżował po całej Polsce. Próbował wyłudzać pieniądze od różnych instytucji, w tym instytucji kościelnych. Okazało się, że na swoim koncie miał już podobne oszustwa. Sąd Rejonowy w Elblągu zastosował wobec niego areszt tymczasowy.

Podejrzane faktury zaczęły napływać do elbląskiej kurii od czerwca do października br. Najpierw próbowano wyjaśnić nieporozumienie i uznano je za pomyłkę. Usługi transportowe, które figurowały w dokumentach, wskazywały na liczne wycieczki kleryków do Rzymu. Wzbudziło to podejrzenie duchownych, którzy w tym czasie nie korzystali z takich usług, świadczonych przez wskazane w fakturach firmy przewozowe. Opłaty za transport były nieprawdopodobnie duże. Opiewały na kwotę ponad 100 tysięcy złotych. Oprócz faktur, księża odbierali także telefony z ponagleniami dokonywania natychmiastowych przelewów. Każdorazowo dzwonił mężczyzna, który podawał się za właściciela lub pracownika, jak się później okazało, legalnie działających firm transportowych z terenu całego kraju.

Kryminalni szybko ustalili podejrzanego, który został zatrzymany w centrum Warszawy. Był bardzo zaskoczony ale nie stawiał oporu. Śledczy ustalili, że 24-latek podróżował po całej Polsce i próbował wyłudzać pieniądze od różnych instytucji, w tym od instytucji kościelnych. Skala działania oszusta miała zasięg ogólnopolski. W tej sprawie policja i prokuratora wnioskowała do sądu o areszt tymczasowy dla mężczyzny. Sąd Rejonowy w Elblągu przychylił się do wniosku i podejrzany najbliższe trzy miesiące spędzi w celi. Grozi mu kara nawet do 8 lat więzienia.

Funkcjonariusze ustalają teraz, jak wiele podobnych przestępstw podejrzany 24-latek mógł się dopuścić i co ważne jak wielu ludzi mógł oszukał. Sprawa jest rozwojowa, a policjanci z Elbląga nie wykluczają kolejnych zatrzymań.


Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Sprawiedliwość z Kosmosu #2105422 | 5.172.*.* 4 lis 2016 01:16

    Brudny, smarkaty materialista, marne cielesne dziadostwo miłujące pieniądz. Nawet inne jemu podobne potwory zaczyna okradać. Hehe, współpraca między pasożytami i wampirami zaczyna się sypac. I bardzo dobrze. Albowiem jedni i drudzy zostaną zniszczeni.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

  2. algreg #2104734 | 217.99.*.* 3 lis 2016 11:38

    oszustów nie lubię ,ale ten jest ok

    Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)