Czwartek, 13 sierpnia 2020. Imieniny Elwiry, Hipolita, Radosławy

Radosny patriotyzm elbląskich harcerzy

2016-11-14 13:01:20 (ost. akt: 2016-11-14 13:05:56)

Autor zdjęcia: ZHP Elbląg

11 listopada 2016 tradycyjnie harcerze i instruktorzy z Hufca ZHP Elbląg radośnie obchodzili Święto Niepodległości. W tym roku nasze świętowanie było podzielone na dwie części: przemarsz z 50 metrową flagą po ulicach miasta Elbląga oraz grę miejską "Zaryzykuj - poznaj swoje miasto". Pomimo "przecudnie przenikliwego zimna" nasze świętowanie było niezwykle radosne i gorące.


O godzinie 9.30 na Starym Rynku zaczęła formować się kolumna z flagą, którą po rozwinięciu trzymali zarówno harcerze jak i mieszkańcy Elbląga. Można powiedzieć, że ciągnął się ten niesamowity widok po horyzont. Parę minut po godzinie 10 uroczyście w asyście wojska, klas mundurowych, władz miasta, naszej Drużyny Reprezentacyjnej, harcerzy, instruktorów i mieszkańców miasta wyruszyła kolumna spod Katedry Świętego Mikołaja na Plac Kazimierza Jagiellończyka. Po dotarciu na miejsce niosący flagę ustawili się na murku okalającym plac, aby wyraziściej wyeksponować barwy narodowe. Kiedy tak patrzyło się na te twarze z dumą trzymające flagę, rosło serce.

O godzinie 11:15 rozpoczęliśmy wydawanie kart startowych, map i identyfikatorów dla uczestników gry miejskiej "Zaryzykuj - poznaj swoje miasto". Zgłosiły się 23 patrole składające się z uczniów szkół elbląskich oraz harcerzy, ale ze względu na pogodę parę z nich nie stawiło się na start, a i tak na starcie pojawiło się około 130 osób. Zostali oni podzieleni na cztery kategorie: szkoły podstawowe, harcerze, harcerze starsi oraz szkoły ponadgimnazjalne. Szkoły podstawowe i harcerze poruszali się po terenie dzielnic Stare i Nowe Miasto, natomiast starsi dodatkowo odwiedzili dzielnice Zatorze, Śródmieście i Zawodzie.

Tegoroczna gra poszła z postępem czasu i punkty zostały ukryte w kodach QR. Każdy patrol po odszukaniu punktu skanował kod, odczytywał treść i udzielał odpowiedzi na zawarte w niej pytanie. Dodatkową atrakcją było umieszczenie kilku zadań w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Elblągu. Uczestnicy w kasach otrzymywali zestaw pytań, a odpowiedzi na nie musieli szukać na wystawach w obydwu budynkach muzeum. Wielką pomocą była możliwość osobistego zapytania kustosza - Piotra Adamczyka. W czasie, kiedy patrole przemierzały miasto w Ratuszu Staromiejskim sztab gry kończył przygotowywać termosy z gorącą herbatą, ciastka i cukierki. Przygotowano też podium z nagrodami.

Po przebrnięciu przez wszystkie pytania i zadania patrole schodziły się na miejsce Mety, gdzie czekała już na nich gorąca grochówka przygotowana przez firmę "Smakpol". Smakowała wyśmienicie, ponieważ nalewała ja sama Komendantka Hufca.

Kiedy uczestnicy posilali się trwało podliczanie punktów. Rywalizacja była zacięta, ale warto zwrócić uwagę na szkoły podstawowe startujące w grze, ponieważ to one rozwiązały największą ilość zadań. Po podliczeniu przystąpiono do odczytania wyników i wręczenia nagród. Każdy patrol otrzymał pamiątkowy dyplom, certyfikaty "Znawcy Elbląga", a najlepsi gry planszowe. Oczywiście nie zabrakło tradycyjnego uścisku dłoni Komendantki :).

Oto klasyfikacja:
Szkoły Podstawowe

I Miejsce - Szkoła Podstawowa Nr 19 w Elblągu
II Miejsce - "Ósemki" ze Szkoły Podstawowej Nr 8 w Elblągu
III Miejsce - Szkoła Podstawowa Nr 16 w Elblągu
Harcerze
I Miejsce - Patrol Eldur z PEŻDH "Eldur"
II Miejsce - Patrol Błękitny z 9 EMDH "Impeesa"
III Miejsce - Patrol Czarny z 9 EMDH "Impeesa"
udział - Patrol z 117 EDH „Mato”
Harcerze Starsi
I Miejsce - Patrol Visele 2 z 5 EMDSH „Visele”
II Miejsce - Patrol Sztil 1 z 28 EŻDSH "Sztil"
III Miejsce - Patrol Pogoda z 99 EŻDSH "Wapiti"
udział - Patrol Grom z 97 EMDSH "Chetan", Patrol Gryf z 97 EMDSH "Chetan", Patrol Ibis z 99 EŻDSH "Wapiti", Patrol Zorza z 81 EDSH "Zorza", Patrol Visele 1 z 5 EMDSH "Visele"
Szkoły Ponadgimnazjalne
I Miejsce - Patrol Sztil 2 z 28 EŻDSH "Sztil"
II Miejsce - Patrol Okrzemki z IV Liceum Ogólnokształcącego w Elblągu
III Miejsce - Patrol Pierwszy z Czwartego z IV Liceum Ogólnokształcącego w Elblągu
udział - patrol Drugi z Czwartego z IV Liceum Ogólnokształcącego w Elblągu

Serdeczne gratulacje dla uczestników oraz podziękowania dla opiekunów, którzy zachęcili swoich podopiecznych do zaryzykowania i poznania swojego miasta . Dziękujemy również harcerzom i instruktorom, którzy włączyli się w aktywną pomoc przy obchodach Święta Niepodległości, zarówno przy przemarszu z flagą ulicami miasta, jak i przy grze miejskiej "Zaryzykuj - poznaj swoje miasto".

Alicja Gronek
Harcerska Służba Informacji

Źródło: Dziennik Elbląski

Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB