Wtorek, 22 maja 2018. Imieniny Emila, Neleny, Romy

Sprawa Czesława Małkowskiego: Sąd uchylił wyrok

2016-12-20 13:12:21 (ost. akt: 2016-12-21 12:12:50)

Autor zdjęcia: Michał Kalbarczyk

Sąd Okręgowy w Elblągu uchylił dziś wyrok sądu pierwszej instancji w sprawie byłego prezydenta Olsztyna, Czesława Jerzego Małkowskiego. Sprawa wraca do ponownego rozpoznania do Sądu Rejonowego w Ostródzie.

Sąd Rejonowy w Ostródzie będzie musiał jeszcze raz osądzić Czesława Małkowskiego. Tak postanowił we wtorek (20.12) Sąd Okręgowy w Elblągu, który uchylił wyrok z września ubiegłego roku skazujący byłego prezydenta Olsztyna na pięć lat więzienia za zgwałcenie urzędniczki.

Czesław Małkowski po ogłoszeniu wyroku i jego uzasadnienia szybko opuścił gmach elbląskiego sądu.
— Jest zmęczony już tym postępowaniem, które trwa osiem lat — tłumaczył jego adwokat Marek Gawryluk. — Mój klient przyjął wyrok Sądu Okręgowego w Elblągu z ulgą, ponieważ liczył i cały czas liczy na sprawiedliwość. To pozytywna dla nas decyzja, zgodna z prawem i mamy nadzieję, że ostatecznie skutkująca uniewinnieniem.

— Sąd Okręgowy w Elblągu stwierdził, że orzeczenie ostródzkiego sądu było przedwczesne, wymaga uzupełnienia i nie traktuję tego w kategorii porażki — mówiła z kolei Iwona Kruszewska z Prokuratury Okręgowej w Białymstoku.

Nie wiadomo, jak szybko będzie mógł się rozpocząć ponowny proces byłego prezydenta Olsztyna w Sądzie Rejonowym w Ostródzie. Wiadomo jednak, że do ponownego rozpatrzenia będzie musiał wyznaczony zostać inny skład sędziowski - a ten będzie potrzebował czasu, by zapoznać się z aktami. Czy zarzut dotyczący zgwałcenia urzędniczki może się przedawnić?
— Nie sądzę — opowiada mecenas Gawryluk. — Mój klient nie jest zainteresowany umorzeniem postępowania, a uniewinnieniem. Sąd Okręgowy w Elblągu wskazał, że postępowanie przed Sądem Rejonowym w Ostródzie dotknięte było licznymi brakami, wobec czego należy je naprawić. Trudno powiedzieć, w jakim zakresie sąd pierwszej instancji będzie chciał uzupełniać postępowanie dowodowe, ilu świadków będzie chciał przesłuchać. Myślę, że ponowny proces może potrwać kilka miesięcy, nie ma potrzeby żeby wysłuchiwać wszystkich świadków, a jedynie najistotniejszych. AKT

Przypomnijmy, w pierwszej instancji Czesław Małkowski został skazany za gwałt na urzędniczce na 5 lat więzienia. Sąd Rejonowy w Ostródzie orzekł również, że Małkowski nie może pełnić funkcji kierowniczych w administracji publicznej przez 6 lat. Od wyroku odwołał się zarówno oskarżony, który chciał uniewinnia, jak i prokuratura, która żądała podwyższenia kary.Komentarze (112) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. Janina Jagiełło #2214750 | 1 kwi 2017 17:09

  Sprawa Pana Małkowskiego ma bardzo ścisły związek z moją sprawą mieszkaniową. Zostałam okradziona przez byłego prezesa SM "Pojezierze" z mojego wkładu budowlanego oraz mojego członkostwa w Spółdzielni, na rzecz wybudowanego ze środków prywatnych, dwukondygnacyjnego lokalu handlowo-usługowego należącego do współwłaścicielki FIRMY ELTRON, p. E. J., którą w 2008r. obecni decydenci Spółdzielni uwłaszczyli I piętro na moje mieszkanie. W 2010r. p. E. J. kupiła moje mieszkanie razem ze mną. Uczestniczył i uczestniczy w tym oszustwie adw. E. Ośko, który sprzedał mnie celowo i świadomie przed sądem. Oszustwa prezesów Spółdzielni oraz adw. Ośko, jak i właścicieli "przybudówek" bardzo broniła Prokuratura w Olsztynie, a w szczególności p. Aneta Molga. Potwierdzam, że sprawa Pana Małkowskiego jest zemstą m.in. za podpisany dokument, że z uwagi na nieuregulowany stan prawny lokali handlowo-usługowych nie można przekształcić gruntu. Jak wnioskuję, są osoby, którym można wszystko, jeżeli prawo nie zezwala, to siłą i wykorzystywaniem byłej pozycji zawodowej. Taka jest prawda.

  Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 2. ej #2145154 | 81.190.*.* 29 gru 2016 10:56

  dobry wpis ha,ha

  Ocena komentarza: warty uwagi (3) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 3. do DONPEDRO #2142522 | 89.228.*.* 23 gru 2016 18:12

  To trzeba było Czesia wcześniej uczulić żeby myślał głową a nie.... i uważał gdzie pakuje :) Sam sobie winien myślał że ma już wszystko obcykane pod kontrolą , uwierzył chyba że jest cysorzem Olsztyna ... to się zdziwił jak go na ziemię sprowadzili. Natomiast historie z Czesiem to jak były już nawet publicznie w TV informacje podawane są nawet z dawnych lat, tylko wtedy jeszcze na Czesia partyjne koleżanki latały na skargę do partyjnych notabli w regionie żeby z Czesiem porządek zrobili, a teraz sprawa trafiła do sądu i tu już nie dało się tak łatwo zamieść pod dywan i Czesio trafił na afisz publiczny ze swoimi ciągotami . Przykre pewnie i bolesne dla jego mozolnie kreowanego picu medialnego jaki tworzył tyle lat , ale sam sobie winien. Bo Czesio po prostu taki jest i nic na to nie poradzi. Skoro przez tyle lat nic nie zmądrzał to doświadczenie też go pewnie niewiele nauczy, dlatego wielcy obrońcy czesia nie kompromitujcie się i nie ośmieszajcie bo jaki Czesio jest każdy zobaczył i widzi nadal i chowanie głowy w piasek nic nie pomoże kiedy goły kuper wystaje żałośnie :) W sądzie Czesio chody ma więc sobie PRZEDAWNIENIE załatwi tylko że to nic nie zmieni, taki gość na grzędach władzy to KOMPROMITACJA dla tego miasta i dla każdego kto uważa że taki gość go reprezentuje. Wasz idol Czesio świadczy o was

  Ocena komentarza: warty uwagi (2) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 4. Fakty historyczne tej ziemni #2141137 | 88.152.*.* 22 gru 2016 09:12

  Pis SS gestapo w ten sposob zamika usta przeciwnikom swojim po prostu zamyka przeczywnika w oboze zaglady.

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) ! - + odpowiedz na ten komentarz

 5. DONPEDRO #2141133 | 81.190.*.* 22 gru 2016 09:09

  Czesława Jerzego zaGASowali Grzymowicz - zwolnił go, Abramowski - wsadził go do puchy, Starkiewicz - rozebrał mu domek. Wystarczyło tylko przygotować zanętę, a wiadome było że Czesiu to pies na baby żadnej nie odpuści. Prawdziwy ogier wystarczy popatrzeć na te oczy. Czy te oczy mogą kłamać?

  ! - + odpowiedz na ten komentarz

Pokaż wszystkie komentarze (112)