Niedziela, 20 maja 2018. Imieniny Bazylego, Bernardyna, Krystyny

Duże zmiany w ruchu na elbląskich ulicach

2017-03-14 13:21:00 (ost. akt: 2017-03-14 13:36:35)

Autor zdjęcia: Arkadiusz Kolpert

Już od środy (15.03) zmotoryzowani elblążanie muszą się liczyć z utrudnieniami w ruchu. Do końca czerwca nieprzejezdna będzie część starówki z zamkniętą ulicą Studzienną. Duże zmiany w organizacji ruchu szykują się także w centrum. Tutaj już niedługo ruszy budowa nowego torowiska w Grota-Roweckiego do 12 Lutego.

Znajdująca się na Starym Mieście ulica Studzienna doczeka się przebudowy. W styczniu tego roku władze Elbląga podpisały umowę dotyczącego tego zadania z firmą Eurovia Polska, która wygrała przetarg. Inwestycja zakłada wykonanie nowej nawierzchni jezdni ulicy Studziennej o długości 175,5 m, od ul. Wodnej do ul. Stary Rynek. Jezdnia ulicy wykonana zostanie z regularnej kostki kamiennej, obramowanej krawężnikami kamiennymi. Po obu stronach jezdni wykonane zostaną chodniki o szerokości od 3 do 3,15 m. Wykonane zostanie również nowe oświetlenie drogi. Na ulicy zaplanowane zostały także 22 miejsca postojowe.

W związku z przebudową od środy (15.03) na starówce zostanie wprowadzona nowa organizacja ruchu. Ulica Studzienna zostanie zamknięta z obu stron, a z ruchu zostanie wyłączona zarówno jezdnia ulicy, jak i chodnik po stronie południowej.
— W pierwszym stadium realizacji tego zadania mieszkańcy i piesi będą mogli poruszać się tylko północną stroną chodnika. Przedłużenie ulicy Studziennej stanowi ulica Garbary, która do tej pory była jednokierunkowa. Żeby umożliwić przejazd mieszkańcom, na czas realizowanych prac ulica Garbary będzie dwukierunkowa, bez możliwości zatrzymywania się i postoju — mówi wiceprezydent Elbląga Janusz Nowak.

Prace będą kosztowały prawie 1 mln zł. Mają się zakończyć do 30 czerwca tego roku.

Zmiany w organizacji ruchu szykują się także w centrum miasta. To tutaj zostanie wybudowana nowa trakcja tramwajowa, która połączy ulicę Grota Roweckiego i 12 Lutego. To jedna z najpoważniejszych inwestycji drogowych zaplanowana w tym roku w Elblągu. Na inwestycję władze miasta otrzymały unijne dofinansowanie w wysokości blisko 9,4 mln zł.

Budowa torowiska zostanie podzielona na części, a w pierwszym etapie będzie realizowany odcinek na ul. Grota-Roweckiego od skrzyżowania z ul. Traugutta do skrzyżowania z ul. 12 Lutego.
— Zostaną tu wyłączone obydwa pasy wewnętrzne, które przylegają do torowiska. Ruch będzie się odbywał tylko pasami zewnętrznymi, a w związku z tym będą również skrócone lewoskręty, zarówno w kierunku ul. Traugutta, i w drugą stronę w ulicę 12 Lutego. Zgodnie z deklaracjami wykonawcy utrudnienia będą trwały około miesiąca — dodaje wiceprezydent Nowak.

Kiedy się jednak zaczną - tego nie wiadomo. Przypomnijmy, że o kontrakt na budowę nowego torowiska i trakcji tramwajowej w przetargu ogłoszonym jeszcze w ubiegłym roku starało się dziewięć firm. Cztery oferty, w związku z niespełnieniem wymogów przetargowych zostały wtedy odrzucone przez komisję.

Za najkorzystniejszą uznano ofertę firmy ZUE z Krakowa, która zaproponowała najniższą cenę z wykonanie inwestycji – 10,2 mln złotych i to ona ma wykonać nową trakcję. Tymczasem jedna z firm odwołała się od decyzji komisji, kierując ją do rozpatrzenia przez Krajową Izbę Odwoławczą, która orzekła, że firma ZUE, która ma z miastem podpisaną umowę, jest wykonawcą wybranym prawidłowo. Sprawa trafiła więc do sądu.
Władze miasta są jednak dobrej myśli.
— Po rozpatrzeniu przez sąd tej decyzji będziemy mogli przystąpić do realizacji zadania. Myślę, że stanie się to jeszcze wiosną — kończy prezydent Elbląga Witold Wróblewski.
as

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Dodaj komentarz Odśwież

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Dodawaj komentarze jako zarejestrowany użytkownik - zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. fasola #2201959 | 159.245.*.* 14 mar 2017 16:26

    przydałoby się pociągnąć asfalt dalej ulica królewiecką. Zrobiono kawałek i koniec.

    Ocena komentarza: warty uwagi (1) ! - + odpowiedz na ten komentarz